Covid-19 pandemi sürecinde ilköğretim kurumu yöneticilerinin yaşadığı güçlükler
Difficulties faced by primary education institutions during the Covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 764166
  2. Yazar: OSMAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı devlet ilkokul ve ortaokullarında görev yapan yöneticilerin Covid-19 pandemisi süresince yaşadığı güçlükleri belirlemektir. Nitel araştırma modellerinden durum çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada, veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu ile Antalya ili Korkuteli ilçesindeki 10 okul müdürü ve 4 müdür yardımcısı ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubundaki yöneticiler kolay ulaşılabilir örneklem ile seçilmiştir. Veriler betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Görüşme kayıtları incelenerek kodlar belirlenmiştir. Benzer kodlar uygun tema başlıkları altında gruplandırılmıştır. İlkokul ve ortaokul yöneticileri; yönetimsel bağlamda finansal zorluklar, iş yükünün artması, karar verme ve planlama zorluğu, denetim zorluğu ve iletişimle ilgili güçlükler, eğitim öğretim bağlamında derse katılımda düşüş, dijital içerik yetersizliği, olumsuz öğrenci davranışları, öğrenmede gerileme, motivasyon kaybı, ölçme değerlendirme ve yetersiz rehberlik hizmetleriyle ilgili güçlükler, sağlık ve hijyen bağlamında Covid-19'a yakalanma, fiziksel aktivite eksikliği, sosyal mesafeyi koruma zorluğu, temizlik ve hijyen, psikolojik sorunlarla ilgili güçlükler, teknoloji bağlamında ise teknolojiye erişememe, teknolojik bilgi yetersizliği, teknik alt yapı sorunları, siber güvenlikle ilgili güçler yaşadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the difficulties experienced by administrators working in public primary and secondary schools during the Covid-19 pandemic. In this study, which was designed as a case study, one of the qualitative research models, interviews were conducted with 10 school principals and 4 deputy principals in Korkuteli district of Antalya province with a semi-structured interview form in order to collect data. The administrators in the study group were selected with an easily accessible sample. The data were analyzed using descriptive analysis and content analysis. The codes were determined by examining the interview records. Similar codes are grouped under appropriate theme headings. Primary and secondary school administrators; Financial difficulties in administrative context, increase in workload, difficulty in decision making and planning, difficulties in supervision and communication, decrease in class participation in the context of education, lack of digital content, negative student behaviors, regression in learning, loss of motivation, assessment and evaluation and inadequate guidance services. difficulties, catching Covid-19 in the context of health and hygiene, lack of physical activity, difficulty in maintaining social distance, cleaning and hygiene, difficulties related to psychological problems, inability to access technology in the context of technology, lack of technological knowledge, technical infrastructure problems, forces related to cyber security have stated that they have experienced.