Japan's security strategy formation towards China: Proactive defense posture
Japonya'nın Çin'e yönelik güvenlik stratejisi oluşumu: Proaktif savunma duruşu
- Tez No: 764187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KUYUMCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
This thesis aims to illustrate the evolution of Japan's defense policies, which were devoid of post-war global security issues due to constitutional restrictions, in reaction to China's growing influence in the region. The prevalent International Relations literature is mostly in consensus that Former Prime Minister Shinzo Abe is responsible for the evolution of Japan's security strategy during the previous decade. Nonetheless, there are several divergent assessments surrounding the origin of Japan's strategic direction. In this context, numerous recent studies have re-linked Japan's security strategies to keywords such as re-militarization, balancing, hedging, containment, and accommodation. This thesis examines the periods of evolution of defense policies towards Japan's security structure faced with the rise of China by analyzing regional crises and domestic political dynamics. In this context, the thesis will first investigate the Yoshida Doctrine's stance against the regional security structure, which was a cornerstone of Japan's post-war security plan. The second chapter will analyze the beginnings of Japan's engagement in international activities and the government's checkbook diplomacy. The third chapter will explore the responses to the consequences of regional tensions with China by comparing the changes in the security policies of the new Democratic Party of Japan administrations that defeated the Liberal Democratic Party government in 2009, which had nearly never been defeated since 1955. The fourth chapter discusses why and how Japan, under the new leadership of Shinzo Abe, attached a strong security concern to its perception of China. The last part of the thesis analyzes how Shinzo Abe's new National Security Strategy strengthened Japan's military capabilities, alliances with the United States, and regional alliance structure against China. Overall, the thesis explores how Liberal Democratic Party political actors, particularly Shinzo Abe, have attempted to prudently and moderately prepare Japan's internal security policies over the past few decades to provide a balancing strategy toward China.
Özet (Çeviri)
Bu tez, anayasal kısıtlamalar nedeniyle savaş sonrası küresel güvenlik sorunlarından yoksun olan Japonya'nın savunma politikalarının, Çin'in bölgedeki artan etkisine tepki olarak evrimini göstermeyi amaçlamaktadır. Ağırlıklı Uluslararası İlişkiler literatürü, Japonya'nın eski Başbakanı Shinzo Abe'nin, Japonya'nın güvenlik stratejisinin önceki on yıldaki evriminden sorumlu olduğu konusunda çoğunlukla fikir birliği içindedir. Yine de Japonya'nın stratejik yönünün kökeni hakkında çeşitli farklı değerlendirmeler mevcuttur. Bu bağlamda Japonya'nın güvenlik stratejileri, ilgili pek çok araştırmada yeniden askerileşme, dengeleme, zarardan korunma, çevreleme ve yatıştırma gibi terimlerle bağdaştırılmıştır. Bu tez, bölgesel krizler ve iç siyasi dinamikleri analiz ederek Japonya'nın Çin'in yükselişiyle karşı karşıya kaldığı güvenlik yapısına yönelik savunma politikalarının evriminin dönemlerini incelemektedir. Bu bağlamda, araştırma ilk olarak Yoshida Doktrini'nin Japonya'nın savaş sonrası güvenlik planının temel taşı olan bölgesel güvenlik yapısına karşı tutumunu incelenmektedir. İkinci bölümde Japonya'nın uluslararası faaliyetlere artan katılımı ve hükümetin“çek defteri diplomasisi”analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde, 1955 yılından beri neredeyse hiç yenilmemiş olan Liberal Demokrat Parti hükümetini 2009 yılında mağlup eden yeni Japonya Demokratik Partisi idarelerinin güvenlik politikalarındaki değişiklikleri karşılaştırarak Çin ile yaşanan bölgesel gerginliğin sonuçlarına verilen yanıtlar incelenmektedir. Dördüncü bölümde, Shinzo Abe'nin yeni liderliği altında Japonya'nın Çin algısına yönelik güçlü bir güvenlik endişesinin neden ve nasıl oluşturduğunu açıklamaktadır. Tezin son bölümü, Shinzo Abe'nin yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin Japonya'nın askeri yeteneklerini, Amerika Birleşik Devletleri ile mütteflik yapısını ve Çin'e karşı bölgesel ittifak oluşumunun nasıl güçlendirdiğini incelemektedir. Genel olarak, tez, Liberal Demokrat Parti siyasi aktörlerinin, özellikle Shinzo Abe'nin, Çin'e karşı dengeleyici bir strateji sağlamak için Japonya'nın iç güvenlik politikalarını son birkaç on yılda nasıl ihtiyatlı ve ılımlı bir şekilde hazırlamaya çalıştıklarını araştırmaktadır.