Seyahat acentası çalışanlarının kişilik özelliklerinin performans ve çatışma çözme stratejisi üzerine etkisi
The effect of travel agent employees' personal features on performance and conflict resolution strategy
- Tez No: 764188
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Turizm, İşletme, Psychology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kişilik özellikleri tipik olarak, insanların göreceli olarak istikrarlı davranış kalıpları, düşünceleri ve duyguları ile ilgili açıklamaları olarak tanımlanır. Psikologlar, beşeri bilimleri geliştirmek için hangi özelliklerin kullanılabileceğini belirlemek için kişilik özellikleri üzerinde çalışmaktadır. Bu konuda yapılan birçok çalışmada, kişilik özelliklerinin insan davranışını etkilediği sonucuna varılmıştır. Kişilik, örgütsel davranışta kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve şimdiye kadar örgütsel bağlamda birçok değişkenle ilişkilendirilmiştir. Kişiliğin, çatışmayı ve performansı ele alma tarzlarındaki rolü geçmiş çalışmalarda incelenmiştir. Kişilik özellikleri, her bir kişilik özelliğinin derecesi veya kişilik özellikleri arasındaki etkileşimler açısından araştırılabilir. İnsanlar, kişilik özelliklerinden dolayı çatışmaya girme ve çatışmayı farklı şekilde ele alma konusunda hassastır. Bu nedenle kişilik özellikleri, çatışma deneyimi, çatışma yönetimi ve performans bir bütün olarak çözümlenmeli ve dikkate alınmalıdır. Bu kapsamda yapılan çalışmada, seyahat acentası çalışanlarının kişilik özelliklerinin çalışanların performansları ve çatışma çözme stratejileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Konya ilinde faaliyet gösteren seyahat acentası çalışanları örneklemi ile nicel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesi için ise 399 katılımcıya yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada öncelikle, konuya ilişkin kavramlar açıklanarak kavramsal bir çerçeve çizilmiş, daha sonra araştırma verilerinin istatistiksel yöntemlere analizi sonucunda ulaşılan bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, seyahat acentası çalışanlarının kişilik özelliklerinin, çatışma çözme stratejisi ve işgören performansı üzerinde anlamlı etkilerinin bulunduğu, çalışanların kişilik özelliklerinin, çatışma çözme stratejilerinin ve işgören performansının demografik özelliklere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personality traits are typically defined as people's descriptions of relatively stable patterns of behavior, thoughts, and emotions. Psychologists study personality traits to determine which traits can be used to enhance the humanities. In many studies conducted on this topic, it has been concluded that personality traits influence human behavior. Personality has been extensively studied in organizational behavior and has so far been associated with many variables in the organizational context. Past studies have examined the role of personality in the way they handle conflict and performance. Personality traits can be investigated in terms of the degree of each personality trait or the interactions between personality traits. People are susceptible to conflict because of their personality traits and handle conflict differently. Therefore, personality traits, conflict experience, conflict management, and performance should be analyzed and taken into account as a whole. The study conducted in this context aims to examine the effects of personality traits of travel agency employees on their performance and conflict resolution strategies. The study was carried out as quantitative research with a sample of travel agency employees operating in Konya province. In order to obtain the research data, a survey study was conducted with 399 participants. In the study, first a conceptual framework was drawn by explaining the concepts related to the subject, and then the findings obtained as a result of the analysis of the research data using statistical methods were evaluated. At the end of the study, it was determined that the personality traits of the travel agency employees had meaningful effects on conflict resolution strategy and employee performance. The personality traits of the employees, conflict resolution strategies, and employee performance showed significant differences according to the demographic characteristics