Yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları, stresle başa çıkma tarzları ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ı̇lişkinin ı̇ncelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma, coping styles with stress and hopelessness levels of adult individuals
  1. Tez No: 764192
  2. Yazar: NUR GİZEM TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları, stresle başa çıkma tarzları ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş aralığındaki 364 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda çocukluk çağı travmaları, stresle başa çıkma tarzları ve umutsuzluk düzeyi cinsiyet, eğitim ve psikiyatrik tanıya göre anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Çocukluk çağı travmaları toplam puanı ile stresle başa çıkma tarzları olan kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal desteğe başvurma arasında negatif yönde bir ilişki; çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları toplam puanı ile umutsuzluk arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Umutsuzluk ile kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal desteğe başvurma arasında negatif yönde bir ilişki; çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında ise pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizi sonucunda çocukluk çağı travmaları alt boyutlarının, stresle başa çıkma tarzları ve umutsuzluk açısından yordayıcı parametreler olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda çıkan sonuçlar literatürde yer alan araştırmalar doğrultusunda tartışılmıştır. Elde edilen bulguların literatürdeki çalışma sonuçları ile desteklendiği görülmekte ve gelecek araştırmalara destek olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between childhood traumas, coping styles with stress and hopelessness levels of adults. The sample of the study consists of 364 participants between the ages of 18-65. Demographic Information Form, Childhood Trauma Inventory, Ways of Coping with Stress Scale, and Beck Hopelessness Inventory were used as data collection tools. The obtained data were analyzed with SPSS 25.0 program. As a result of the analyzes made, childhood traumas, coping styles and hopelessness levels differ significantly according to gender, education and psychiatric diagnosis. There was a negative correlation between the total score of childhood traumas and the styles of coping with stress, self-confident approach, optimistic approach and seeking social support; a positive relationship was found between the helpless approach and the submissive approach. A positive and significant relationship was found between the total score of childhood traumas and hopelessness. There is a negative relationship between hopelessness and self-confident approach, optimistic approach and seeking social support; a positive relationship was found between the helpless approach and the submissive approach. As a result of the regression analysis, it was determined that the sub-dimensions of childhood traumas were predictive parameters in terms of coping styles and hopelessness. The results of the research were discussed in line with the studies in the literature. It is seen that the obtained findings are supported by the results of the studies in the literature and it is thought that it will support future research.