Fractionation of origanum oil by dense carbon dioxide
Kekik yağının yoğun karbon dioksit ile ayrıştırılması
  1. Tez No: 76429
  2. Yazar: AHMET OGAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, daha önceden dizayn edilmiş, kurulmuş ve çalıştırılmış olan ayrıştırma sistemini (Ahunbay, 1996) geliştirme ve eksiklerinin izalesi ve çalıştırılması amacıyla yapılmıştır. Hammadde olarak kekik yağı kullanılan sistemde süperkritik karbon dioksit çözücü olarak kullanılmıştır. Yapılan deneyler esnasında, ecza ve ilaç sanayii açısından değerli addedilen fenolik maddelerin kekik yağındaki kararsız monoterpenlerden ayrıştırılması amaçlanmıştır. Deneyler, ekstraktör ve ayrıştırma kolon sıcaklıkları, sistem basıncı, karbondioksit akış hızı, ekstraksiyon süresi, kolon dolgu miktarı ve ayrıştırılan yağ miktarı gibi değişkenlerin farklı zaman aralıklarında örnek toplama hücrelerinde biriken yağ bileşenlerinin kompozisyonuna etkisini tayin amacıyla yapılmıştır. Toplanan yağın kompozisyonunu belirleyen bu faktörler ve bunların optimizasyonu incelenmiştir. Deneysel sonuçlar değişik akış hızı, basınç ve sıcaklık kombinasyonlarında dört değişik zaman aralığında 14 ana kekik yağı bileşeni esas alınarak değerlendirilmiştir. Orjinal yağ ve toplanan örneklerdeki her bileşenin veya monoterpen / monoterpen harici (MT / NMT) bileşen gruplarının normalize edilmiş alan yüzdeleri; yoğun gaz fazındaki karbon dioksit-harici göreceli dağılım katsayılarım (Ri) hesaplamak için kullanılmıştır. Toplanan yağ örneklerinin GC analiz sonuçları, örnek toplama kaplarında monoterpen yağ bileşiklerinin konsantrasyonu artarken, ekstraktörde kalan artık yağda yüksek moleküler ağırlıklı monoterpen harici yağ bileşenlerinin biriktiğini göstermiştir. Yağ örneklerinin analizi sonucu, en iyi ayırımın sistem basıncı 70 atmosfer, kolon sıcaklığı 55°C ve ekstraktör sıcaklığı 38°C olduğu şartlarda gözlendiği tespit edilmiştir. Origanum Munituflorum ya da benzeri esansiyel yağların yoğun karbon dioksit ayrıştırma sistemiyle en uygun çalışma koşulları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work was to re-design, re-construct and operate the previously used fractionation system (Ahunbay, 1996) for the supercritical fluid fractionation. The operation of the system with origanum oil (Origanum Munituflorum) was carried out using supercritical carbon dioxide as the solvent. During these experiments, the phenolic content of the origanum oil, which is the most valuable part of the oil from the pharmaceutical point of view, was intended to be separated from the instable monoterpene part of the origanum oil. Experiments were performed to determine whether the temperature of the extractor and the column, the pressure of the system, the flowrate of carbon dioxide, extraction time, column packing and the amount of oil fed to the extractor influenced the composition of the accumulated origanum oil extracts at different time cuts. These indicated factors influencing the composition of products and the optimization of these factors changing the quality of products were discussed. Experimental results were analyzed at various combinations of flowrate, pressure and temperature levels in terms of the 14 major components at four different extraction time cuts. The normalized area percentages for each component or monoterpene / non-monoterpene (MT / NMT) groups in the original feed, Ci°, and in samples, Ci, were used to calculate the dense gas phase carbon dioxide-free relative- distribution coefficients, Ri. Gas chromatographic analysis on the integral samples showed that the composition of the resulting fractionated product was rich in monoterpene components whereas the excess oil left in the extractor was rich in high-molecular weight non-monoterpene components. Based on the analyses of the sample collectors, the best separation is observed at 70 atm (column temperature: 55°C, extractor temperature: 38°C). All favorable operating conditions for such a dense carbon dioxide fractionation system were suggested for Origanum Munituflorum or similar essential oils in detail.