Bitkisel yağların dizel motorlarında yakıt olarak kullanılmasının deneysel olarak incelenmesi
An experimental invesigation on use of vegetable oils as diesel engine fuels
  1. Tez No: 76428
  2. Yazar: RECEP ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunması araştırmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Mevcut enerji kaynaklarının hızla tükenme eğiliminde olması, taşıtlarda kullanılabilir alternatif yakıtlar üzerine yapılan araştırmaları hızlandırmış; bu cümleden olarak bitkisel yağların sıkıştırma ile ateşlemeli motorlarda alternatif yakıt olarak kullanım imkanları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada.sanayide kullanılan bitkisel yağların dizel motorlarında alternatif yakıt olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, ayçiçek ve soya yağları ile bu yağlardan elde edilen ayçiçek metil ester ile soya metil esterleri, tek silindirli, 4 zamanlı, 770 cc'lik bir dizel motorunda tam yükte ve değişik motor devirleri ile sabit devir (1300 d/d, 1500 d/d) değişik yüklerde denenerek motor performans ve emisyon değerleri belirlenmiş, dizel yakıt değerleri ile mukayeseli olarak incelenmiştir. Ayrıca, motor 50 saatlik dayanıklılık testine tabi tutularak, yanma odası, enjektörler ve supaplar, karbon atıkları bakımından incelenmiştir. Deney sonucunda, motor performansı ve egzoz emisyonları bakımında bitkisel yağlar ile bitkisel metil esterlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin dizel yakıtına çok yakın olması nedeniyle alternatif yakıt olarak dizel motorlarında kullanılabileceği, uzun sureli uygulamalarda ise, metil esterlerin bitkisel yağlara göre çok daha iyi olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu 225.06.01 Anahtar Kelimeler : Alternatif Yakıtlar, Bitkisel Yağlar, Metil Esterler, Dizel Motoru
Özet (Çeviri)
Today, there are intensive researches going on recyclable energy resources. The trend that having run out of existing energy resources on alternative fuels to be used for vehicles has accelerated. Upon several researches, possibilities have been considered as to the use of vegetable oils for diesel engines as alternative fuels. In this study, possibility of industrial type oils as alternative sources of fuel for diesel engines was sought. For this reason, sunflower and soybean oils together with sunflower methyl esther and soybean methyl esther were tried in a single-cylinder, four-stroke, 770 cc diesel engine at full load-different engine speeds and constant speed (1300 rpm, 1500 rpm)-different loads and engine performance and emission values were observed. These were all compared with diesel fuel values. Moreover, the engine was subjected to 50- hour strength test and combustion room, injectors and valves were examined for residual carbon exhaust. As a result of engine performance and exhaust emission experiments, it has been determined that vegetable oils and vegetable methyl esther can be used as alternative fuels to diesel engine fuels in physical and chemical properties, it has also been determined that, methyl esthers are better fuels than vegetable oils in enduring applications. Science code : 225.06.01Key Words : Alternatives Fuels, Diesel Fuels, Vegetable Oils, Methyl Esthers