A Process for the deterpenation of essential oils by extraction/adsorption/ desorption using supercritical carbon dioxide
Uçucu yağların terpensizleştirilmesi için kritiküstü karbon dioksit ile özütleme / yüzey tutma/ yüzey bırakma içeren bir süreç
- Tez No: 82903
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU, DOÇ. DR. UĞUR AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Çalışmanın ana amacı içerdikleri monoterpen (MT) hidrokarbonları ayırarak uçucu yağların ürün özelliklerini iyileştirmek için kritik nokta ötesi akışkan içeren bir süreç oluşturmaktır. Çalışmada uçucu yağ olarak bir kekik yağı (Origanum Munituflorum) kullanılmıştır. Bu amaçla, sürekli akımda yağın C02 özütlenmesine bağlı olarak, yüzey tutma/yüzey bırakma işlemleri içeren bir süreç geliştirilmiştir ve uçucu yağların monoterpenleri, monoterpen olmayan (NMT) bileşenlerinden ayrılmıştır. Uygulanan farklı işlem ve yöntemlerle kekik yağının kendine has koku ve özelliklerini içeren NMT maddeleri, yağın kararlı olmayan ve kolay bozulabilen MT bileşenlerinden ayrılması amaçlanmıştır. Geliştirilen ayırma işleminde özütleme basıncı, yüzey tutucunun türü ve miktarı, yüzey bırakma basıncı ile besleme akımındaki yağ/C02 oranının geliştirilen ayırma sürecinin seçiciliği üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Bu değişkenlerin MT ve NMT bileşen türleri arasındaki ayırma işleminin etkinliği ve ürün özellikleri, yağdaki oniki temel bileşenin evreler arasındaki dağılımları ve belirlenen ayırma katsayısı değerleri üzerindeki etkileri olarak incelenmiştir. Deneysel sonuçlar en etkin ayırmanın aktif karbon üzerinde 40°C/7.5 MPa şartlarında yüzey tutunma ve 40°C'de basamaklı olarak önce 8.0 MPa'da MT bileşenlerinin eldesi ve sonra da 14.5 MPa'da NMT bileşenlerinin yüzeyden ayrılması ile elde edilebileceğini göstermiştir. Önerilen süreçte yüzey tutma aşamasından önce yerleştirilmiş olan evre ayırma kabı işlevli karıştırma hücresi sürece ek bir esneklik getirmekte ve CO2 içinde kolayca çözülebilen bileşenleri ile CO2 tarafından özütlenmesi zor olan bileşenleri arasındaki (MT ve NMT) ayrılmaya ek bir aşama oluşturmaktadır. Bu çalışmada aktif karbonun silanize silika jePe göre kekik yağı MT'lerinin ayrılmasında yüzey tutucu madde olarak daha etkin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to establish a supercritical-fluid-aided process in order to enhance the quality of essential-oils products through the removal of the monoterpene (MT) hydrocarbons. The example oil chosen for this study among the hundreds of essential oils is origanum oil (Origanum Munituflorum). A new process arrangement constituted by a dense-C02 extraction coupled with continuous adsorption/desorption process has been developed, and is suggested for the fractionation and successful deterpenation of this essential oil. During the different forms of operations and procedures implemented, the non- monoterpene (NMT) cut having the essential odor and properties of the origanum oil, was intended to be separated from the unstable MT fraction of the oil. Experiments were conducted to investigate the influences of extraction pressure, adsorbent quantity and type, desorption pressure, and origanum-oil/C02 feed composition on the selectivity of the fractionation process. These factors affecting the product quality are discussed and the process performance is analyzed in terms of the relative-distribution ratios of the twelve major components in origanum oil, the MT and NMT fractions of the oil collected during sampling, and the separation factor the value of which indicates the degree of fractionation. Based on these experimental results, enhanced fractionation of the oil is obtained via adsorption on activated carbon at 40°C/7.5 MPa and desorption at 40°C with step-wise pressure increase method: first at 8.0 MPa to recover the MT components and then, at 14.5 MPa to collect the NMT constituents. This process scheme, in which the mixing cell situated before the adsorber acts as a phase separation chamber, is more successful in deterpenating origanum oil since the mixing cell adds an extra degree of flexibility to the system through providing an additional separation between the more soluble components in C02 and the hard-to-extract substances by CO2 of this oil, i.e., between the MT and NMT hydrocarbons. Furthermore, compared to silanized silica gel, activated carbon was found to be a more promising adsorbent in fractionating and producing an origanum-oil product almost free of its MT constituents.