İn vitro koşullarda lokal endemik tür dumanlı kantaronu (Hypericum Bilgehan-Bilgilii)'nun farklı doku kültürü uygulamalarıyla mikroçoğaltımı
Micropropagation of local endemic species Dumanlı centaury (Hypericum Bilgehan-Bilgilii) by different tissue culture applications under In Vitro conditions
- Tez No: 764301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ TÜRKYILMAZ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında lokal endemik Hypericum bilgehan-bilgilii türü için etkili bir mikroçoğaltım protokolü geliştirilmiştir. İn vitro çimlenme denemelerinde en fazla çimlenen tohum (8 adet) 2.0 mg.L-1 giberellik asit (GA3) ile desteklenmiş MS besi ortamında tespit edilmiştir. Kallus başına 18 adet sürgün oluşumu ile MS + 0.8 mg.L-1 benzil amino purin (BAP) + 0.4 mg.L-1 2,4-diklorofenoksiasetik asit (2,4-D) içeren besi ortamında en iyi kallus indüksiyonu tespit edilmiştir. Oluşan kallusların ise açık yeşilimsi renk ve kompakt yapıda olduğu gözlenmiştir. Sürgün başına 40 adet nodal segment oluşumu ve 4,1 cm sürgün boyu ile MS + 2.0 mg.L-1 BAP içeren besi ortamı sürgün gelişiminin en iyi olduğu uygulama grubu olarak saptanmıştır. Sürgün gelişimini tamamlamış fideler kök gelişimi için alt kültüre alınmış olup en iyi kök gelişiminin sürgün başına 10 adet kök ile MS + 1.0 mg.L-1 indol bütirik asit (IBA) ile desteklenmiş uygulama grubunda olduğu belirlenmiştir. H. bilgehan-bilgilii türünde in vitro ortamda elde edilmiş fidelerin aklimatizasyon çalışmaları başarıyla gerçekleştirilmiş ve toprağa uyum sağlama oranları %80 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an effective micropropagation protocol has been developed for Hypericum bilgehan-bilgilii a local endemic species. In in vitro germination experiments, the maximum number of germinated seeds (8 seeds) were found in an MS medium supplemented with 2.0 mg.L-1 gibberellic acid (GA3). The best callus induction was observed in the medium containing MS + 0.8 mg.L-1 benzyl amino purine (BAP) + 0.4 mg.L-1 2,4-dichlorophenoxyacetic acid (2,4-D). These produced 18 shoots per callus. The observations revealed that the formed calli were light greenish in color and compact in structure. The medium containing MS + 2.0 mg.L-1 BAP was found to be the best one with a formation of 40 nodal segments per shoot and shoot length of 4.1 cm. Seedlings that had completed shoot development were subcultured for root development and it was determined that the best root development was in the application group supplemented with 10 roots per shoot and MS + 1.0 mg.L-1 indole butyric acid (IBA). The acclimatization studies of the H. bilgehan-bilgilii species seedlings obtained in vitro was successfully carried out, and the soil adaptation rate was recorded as 80 percent.