Islamic banks in somalia: Issues, practical solutions and opporunities
Somali'deki İslami bankalar: Sorunlar, pratik çözümler ve fırsatlar
- Tez No: 764300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAWFİK AZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İslami Bankacılık, öz sermaye veya gelecekteki firma kazançlarının bir kısmı üzerindeki haklar karşılığında para şeklinde veya değerlerini geri ödeme taahhüdü karşılığında sunulan ürün ve hizmetler şeklinde finansmanın sağlandığı bir sistemdir. sonraki tarih. İslami finans, geleneksel finanstan farklı olarak beş temel sütuna dayanmaktadır: faiz yasağı, garar yasağı, kumar yasağı, kar ve zarar paylaşımı ve tüm finansal işlemlerin fiziksel varlıklara dayanması gerekliliği. Çalışmanın amacı, Somali İslami bankacılık sektörünün karşılaştığı zorlukları ve fırsatları analiz etmektir. Çalışma ayrıca, İslami bankacılığın ülke içinde yayılmasını engelleyen bir dizi ana konuya ve çeşitli potansiyel çözümlere odaklanmayı amaçlamaktadır. Birincil veriler çalışmada gerçekleştirilen anket ile toplanmış ve Stata programı ile analiz edilmiştir. Çalışmamızın hedef kitlesi, Somali'deki İslami bankaların sorunlarının ve fırsatlarının nedenleri ve çeşitleri hakkında geniş bir anlayış ortaya koymak için Somali'deki İslam Bankası çalışanlarından oluşmaktadır. Ayrıca araştırma makaleleri, ders kitapları, web siteleri ve yayınlanmamış tezler, çalışma ile ilgili ek bilgiler elde etmek için kullanılmıştır. Anket bulgularına göre, Somali'nin İslami bankalarının henüz tam potansiyellerine ulaşmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışanlar tarafından dile getirilen sorunlar arasında, fetvalar ve diğer gerekli yasalar gibi tüm bankacılık konularını ele alan uyumlu bir SSB'nin olmaması, teknolojiye daha hâkim profesyonel çalışanların eksikliği ve diğer proje yönetimi yer almıştır. Diğer önemli sorunlar ise toplumda farkındalık eksikliği, düzenleyici sorunlar, yüksek finansman maliyeti, İslami sigorta eksikliği, düşük getiri oranı, Ar-Ge eksikliği, mobil şirketlerin rekabeti, piyasa bilgisi eksikliği ve küresel bankalarla bağlantı eksikliğidir. Son olarak, çalışanlar tarafından ifade edilen en önemli risk çeşitleri kredi riski, likidite riski, getiri oranı riski, teminat riski ve kur riski olmuştur. Buna karşılık, bulgular İslami bankacılığın Somali'de önemli bir fırsata sahip olduğuna işaret etmektedir çünkü Somali toplumunun İslami bankacılığı kabulü geleneksel bankalardan daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Islamic Banking is a system in which finance is contributed in the form of money in return for equity or rights to a portion of future firm earnings, or in the form of products and services offered in exchange for a pledge to repay their value at a later date. Unlike conventional finance, Islamic finance is based on five fundamental pillars: the prohibition of interest, the prohibition of uncertainty, the prohibition of gambling, profit and loss sharing, and the requirement that all financial transactions are underlying physical assets. The study's objective is to analyze the challenges and opportunities confronting the Somali Islamic banking industry. The study also intends to focus on a number of the main issues impeding the expansion of Islamic banking within the country and suggest several potential solutions. Primary data are collected by the survey conducted in the study and analyzed with the Stata program. Our study's target population comprised Islamic Bank employees in Somalia in order to develop a broad understanding of the causes and patterns of issues and opportunities of Islamic banks in Somalia. Moreover, research papers, textbooks, websites, and unpublished thesis were used to get additional information related to the topic. According to the survey findings, it came out that Somalia's Islamic banks have not yet reached their full potential. Among the issues raised by the employees was the lack of cohesive SSB that deals with all banking issues such as Fatwas and other necessary laws, a shortage of professional employees with a better understanding of technology, and other project management. Other significant issues were lack of awareness among the society, regulative issues, high pricing finance, lack of Islamic insurance, low rate of return, lack of R&D, competition from mobile companies, shortage of market information, and lack of connection with global banks. Finally, the most significant risk issues raised by the employees were credit risk, liquidity risk, rate of return risk, collateral risk, and foreign exchange risk. On the contrary, findings indicate that Islamic banking has a significant opportunity in Somalia because the Somali community's acceptance of Islamic banking is higher than conventional banks.