The impact of geopolitical risk on stock markets and tourism sector: Case for developed markets and Turkey
Jeopolitik riskin hisse senedi piyasaları ve turizm sektörü üzerindeki etkisi: Gelişmiş piyasalar ve Türkiye örneği
- Tez No: 764302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA MİNA ORDU AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Turizm; ekonomik, sosyal, çevresel, politik vb. sayısız faydaları nedeniyle günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için her zaman çok kritik bir sektör olmuştur. Bu nedenle, tüm ülkeler turistik avantajlarını kullanarak turizm çekiciliğini artırmaya çalışmaktadır. Ancak turizm her türlü riske karşı hassastır. Özellikle jeopolitik risk tüm ülkeleri etkilerken gelişmekte olan ülkeler jeopolitik riskten daha fazla etkilenebilmektedir. Bu bağlamda ülkelerin jeopolitik risklerinin ölçülmesi önem kazanmış ve Caldara ve Iacoviello tarafından bir jeopolitik risk endeksi oluşturulmuştur. Dolayısıyla bu tez, jeopolitik riskin hisse senedi piyasalarını ve turizm sektörünü ne kadar etkilediği sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda, jeopolitik riskin Danimarka, İsveç, Finlandiya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Türkiye olmak üzere seçilen 6 ülkenin borsaları ve turizm sektörü üzerindeki etkisini jeopolitik risk endeksi ve Diebold-Yılmaz metodolojisi kullanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bildiğimiz kadarıyla, daha önce bu metodoloji jeopolitik riskin turizm hisseleri üzerindeki etkisini bulmak için kullanılmamıştır. Ayrıca, jeopolitik riskin turizm sektörü ve hisse senedi piyasaları üzerindeki etkisini anlamak için ulusal endekslerin yanı sıra turizm hisse senedi endeksleri kullanılmaktadır. Sonuçlar, jeopolitik riskin İskandinav ülkelerinin hisse senetleri üzerindeki etkisinin zayıf olduğunu hatta hiç olmadığını gösterirken, dünyadaki öncü rolü nedeniyle ABD için çok daha belirgindir. Daha da önemlisi, jeopolitik riskin en çok gelişen piyasaların performansını etkilediğini gösteriyoruz. Bu nedenle örneklem ülkeler arasında Türk hisse senetleri ve özellikle turizm şirketleri en çok etkilenen hisse senetleridir.
Özet (Çeviri)
Tourism has always been crucial sector nowadays for both emerging and advanced countries due to its numerous benefits such as economic, social, environmental political etc. Therefore, all countries attempt to promote its tourism attractiveness by using touristic advantages of their countries. However, tourism is sensitive to all kind of risks. Especially, geopolitical risk has effects on all countries, emerging countries can be affected more against geopolitical risk. In this context, it has become important to measure the geopolitical risk of countries and a geopolitical risk index has been created by Caldara and Iacoviello. Therefore, this thesis tries to answer the question of how much geopolitical risk impact on stock markets and tourism sector. In this regard, this thesis aims to analyze the impact of geopolitical risk on stock markets and tourism sector of selected 6 countries, namely Denmark, Sweden, Finland, United States of America, England and Türkiye via employing geopolitical risk index and Diebold-Yılmaz methodology. To the best of our knowledge, this methodology was not used to find the impact of geopolitical risk on tourism stocks Moreover, national broad indices, as well as tourism and leisure stock indices is employed to understand the impact of geopolitical risk on tourism sector and stock market. Results indicate that the effect of geopolitical risk on the stocks of the Nordic countries is weak or even non-existent, whereas it is much more pronounced for the USA, which is mainly attributable to its leading role in the world. More importantly, we show that geopolitical risk hinders the performance of emerging markets the most. Therefore, Turkish stocks and especially tourism companies are the most highly affected stocks between sample countries.