An Inverstigation on anchorage bond properties of reinforcement in high-strength concrete
Yüksek dayanımlı betonda donatı kenetlenme özelliklerinin inelenmesi
  1. Tez No: 76431
  2. Yazar: MEHMET CEM KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET YÜKSEK DAYANIMLI BETONDA DONATI KENETLENME ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı, yüksek mukavemetli beton elemanlarda, Türkiye genelinde kullanılan nervürlü donatı tipi için kenetlenme özelliklerini incelemek ve gerekli donatı kenetlenme boylarını saptayabilmektir. Özellikle dört ana değişkenin; donatı çapı, beton basınç dayanımı, beton örtü kalınlığı ve gövde donatısının, kenetlenme boyu gereksinimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. İncelemeler tek ve çift çubukla donatılmış yüksek dayanımlı beton elemanlar üzerinde yapılan elli adet eksen-dışı çekip çıkarma deneyi vasıtasıyla yapılmıştır. Ayrıca silindirik numuneler üzerinde yapılan standart basınç ve yarılma deneylerinin sonuçlan kullanılarak, yüksek mukavemetli beton için silindir yarılma dayanımı ve basınç dayanımı arasındaki ilişki araştırımıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN INVESTIGATION ON ANCHORAGE BOND PROPERTIES OF REINFORCEMENT IN HIGH STRENGTH CONCRETE The purpose of this study is to investigate the bonding properties of high strength concrete reinforced with deformed steel bars commonly used in Turkey. Effects of reinforcing bar diameter, concrete strength, concrete cover thickness, and web reinforcement on anchorage length and bond strength are investigated. The study includes fifty eccentric pull-out bond tests conducted on high strength concrete specimens reinforced by single and double steel bars. Also an equation giving the relation of concrete compressive strength and split tensile strength of high strength concrete is developed in the light of results of compressive strength and split tensile strength tests performed on cylindrical specimens.