Design and construction of a positron emission tomography (PET) unit and medical applications with GEANT detector simulation package
Bir pozitron emisyon tomografisi (PET) ünitesinin dizayn ve imali ve GEANT dedektör simülasyon paketi ile tıbbi uygulamalar
- Tez No: 76432
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET YEF laboratuarımızda bir örnek PET ünitesinin yapım imkanını araştırmak için, yüz yüze bakan iki PMT ve iki 2x8 CsI(Tl) sintilatör matrisinden oluşan bir düzenek kuruldu. Bu düzenekte noktasal 22Na pozitron kaynağının değişik açılardan alınmış 1 boyutlu izdüşümleri ölçüldü. Bu izdüşümler kullanılarak 2 boyutlu görüntü oluşturuldu. Bu düzeneğin Monte Carlo çalışmaları CERN program kütüphanesindeki GEANT dedektör simülasyon paketi ile yapıldı. Yine GEANT ile proton terapisinin etki lerini incelemek için örnek bir insan vücudu yaratıldı. Terapi öncesi uygulama olarak simülasyonun kullanılması da araştırıldı.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In order to investigate the possibility of the construction of a sample PET coinci dence unit in our HEP laboratory, a setup with two face to face PMTs and two 2x8 CsI(Tl) scintillator matrices has been constructed. In this setup, 1-D projections of a pointlike 22Na positron source at different angles have been measured. Using these projections a 2-D image has been formed. Monte Carlo studies of this setup have been implemented using the detector simulation tool in CERN program library, GEANT. Again with GEANT a sample human body is created to study the effects of proton therapy. Utilization of the simulation as a pretherapy tool is also investigated.