Sta4-Cad bilgisayar programı ile sismik izolasyonlu betonarme yapıların dinamik davranışlarının
Dynamic analysis of seismically isolated reinforced concrete structures using Sta4-Cad software
  1. Tez No: 924109
  2. Yazar: GÜLBEN SUNA ARICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AVANOĞLU SICACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Deprem zamanı ve büyüklüğü önceden tahmin edilemeyen, kontrol altına alınamayan bir doğal afet olduğu için depremle ilgili alınacak önlemler proje aşamasında olmalıdır. Alınacak önlemlerden biri olan depreme dayanıklı yapı tasarımı için kullanılan yöntemler sürekli geliştirilmeye devam etmektedir. Ancak bu yöntemler hiçbir zaman yapının hiç hasar görmeyeceğini garanti edemez. Depreme dayanıklı yapı tasarımında dünyada yaygınlaşan sismik izolasyon yöntemi depremin oluşturduğu titreşimin yapıya en az seviyede iletilmesi için yapının temelinin üst yapıdan ayrılması amacıyla yapı ile temeli arasına izolatörler yerleştirilerek depremden gelen titreşimin izolatör seviyesinde sönümlenmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada sismik izolasyon ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018'e (TBDY 2018) göre sismik izolatörlü bina tasarım kuralları hakkında bilgi verilmektedir. Bu kurallara göre kat alanları ve taşıyıcı eleman boyutları sabit tutularak 5 ve 8 katlı binalar hem ankastre tabanlı hem de kolon ile temel arasına kurşun çekirdekli kauçuk izolatörler yerleştirilerek sismik yalıtımlı olarak Sta4-Cad bilgisayar programıyla toplam dört şekilde modellenmiştir. Değişen kat adedi dikkate alınarak ankastre ve sismik izolatörlü bina modelleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan deprem analizleri için mod birleştirme yöntemi kullanılmıştır. Sta4-Cad programıyla yapılan analizler sonucunda yapı periyodları, göreli kat ötelenmeleri ve taban kesme kuvvetleri incelenmiştir. Sismik izolatörlü bina modellerinde yapı periyodlarının ankastre mesnetli bina modellerine göre yükseldiği ve bunun sonucu olarak üst yapıya aktarılan deprem etkisinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca kat adedi arttıkça yapı periyodlarındaki artış oranının düştüğü ve kat adedi yükseldikçe sismik izolatörlerin etkisinin azaldığı sonucuna varılmıştır. Yapılan analizlere göre göreli kat ötelemelerinin büyük oranda ankastre mesnetli bina modellerinde son katta olduğu görülürken sismik izolatörlü bina modellerinde 1. Katta olduğu görülmektedir. Yani çıkan sonuçlar depremin etkisiyle oluşan yer değiştirmenin büyük kısmı sismik izolatörlü bina modellerinde izolatör seviyesinde sönümlendiği için üst yapıya aktarılan deprem etkisinin azaldığını göstermiştir. Taban kesme kuvveti sismik izolatörlü bina modellerinde ankastre mesnetli bina modellerine göre azaldığı görülmüştür. Azalma oranı tabandan üst katlara doğru artmaktadır. Genel olarak taban kesme kuvvetlerindeki bu azalma ile kurşun çekirdekli kauçuk izolatörlerin kullanımının deprem anında binalardaki hasar seviyesini en aza indirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the earthquake is a natural disaster whose time and magnitude cannot be predicted and controlled, the precautions to be taken regarding the earthquake should be at the project stage. The methods used for earthquake-resistant building design, one of the precautions to be taken, continue to be developed continuously. However, these methods can never guarantee that the structure will not be damaged. The seismic isolation method, which has become widespread in the world in earthquake-resistant building design, is to ensure that the vibration caused by the earthquake is transmitted to the structure at a minimum level by placing insulators between the building and its foundation to separate the foundation of the building from the superstructure, and to dampen the vibration coming from the earthquake at the level of the isolator. This study gives information about seismic isolation and building design rules with seismic isolators according to the Turkish Building Earthquake Regulation 2018 (TBDY 2018). According to these rules, keeping the floor areas and load-bearing element sizes constant, five and 8-story buildings were modeled in four ways with the Sta4-Cad computer program, both with built-in bases and with seismic insulation by placing lead-core rubber insulators between the column and the foundation. Considering the changing number of floors, a comparison was made between built-in and seismic isolator building models. The mode coupling method was used for earthquake analyses. As a result of the analyses made with the Sta4-Cad program, building periods, relative story drifts, and base shear forces were examined. It has been observed that the building periods in seismic isolator building models are increased compared to the built-in supported building models. As a result, the earthquake effect transferred to the superstructure is reduced. It was also concluded that as the number of floors increases, the growth rate in building periods decreases, and the effect of seismic isolators decreases as the number of floors increases. According to the analysis, the relative floor drifts are seen to be mainly on the last floor in building models with built-in supports, while it is seen to be on the 1st floor in building models with seismic isolators. In other words, the results showed that since most of the displacement caused by the earthquake was damped at the isolator level in building models with seismic isolators, the earthquake effect transferred to the superstructure was reduced. It has been observed that the base shear force decreases in building models with seismic isolators compared to building models with built-in supports—the decrease rate increases from the base to the upper floors. It has been concluded that lead-core rubber insulators minimize building damage during an earthquake with this decrease in base shear forces.