Kırsal alanda kadın girişimciliği ve engeller; Edirne ili Meriç ilçesi Alibey köyü örneği
Women's entrepreneurs hip and obstacles in rural area: Thecase of Alibey village, Meriç district, Edirne
  1. Tez No: 764324
  2. Yazar: NARİN ÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizde kadının çalışma yaşamında karşı karşıya kaldığı sorunların başında toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel yapısındaki bazı aksaklıklar yatmaktadır. Bu aksaklıklara çözümler bulunarak kadınlarımız çalışma hayatına daha çabuk uyum sağlayıp başarı gösterebileceklerdir. Kadınların ekonomik hayatta erkeklerin yanında yer almalarını sağlayacak politika ve projelere öncelik verilmesi ile onları sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeye katkılar sağlayan potansiyel güç haline getirmek mümkündür. Bu açıklamalar ile birlikte araştırmanın amacı, Edirne İli Meriç İlçesi Alibey Köyünde yaşayan kadınların girişimcilik potansiyeli, kırsal alanda kadın girişimciliği ve kadın girişimciliğine engel olan mevcut durumları irdelemektir. Edirne İli Meriç İlçesi Alibey Köyünde girişimcilik faaliyetlerinde bulunan kadınların; (a) cinsiyet farklılığından kaynaklanan sorunları; cinsiyete dayalı rol ayrımcılığı, geleneksel inanç, baskı, duygusallık, zaman darlığı, sosyal pozisyon vb., (b) kişisel özellikler ve iletişim özelliklerinden kaynaklanan sorunları; kadınların kişilik özellikleri, iletişim kanalları, politika ve siyasete katılımları vb. (c) kadın girişimci işletmelerin özelliklerine bağlı sorunları; sermaye temini, kuruluş yöntemleri, pazar durumu, desteklerden yararlanma, iş kurma ve yürütme vb., (d) kadın girişimcilerin köken farklılıklarından kaynaklanan niteliklerini, motivasyon ve başarı faktörlerini değerlendirmek, bölgesel politikalara yön vermek amacı ile kadın girişimciliğinin ekonomik kalkınma ve gelişimde bir fırsat olabilirliğini analiz etmekte bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
In our country, some of the problems in the economic, social and cultural structure of the society lie at the beginning of the problems that women face in working life. By finding solutions to these problems, our women will be able to adapt to working life more quickly and be successful. It is possible to make women a potential power that contributes to social, cultural and economic development by giving priority to policies and projects that will enable women to take their place beside men in economic life. With these explanations, the aim of the research is to examine the entrepreneurial potential of women living in the Alibey Village of Meriç District of Edirne, women's entrepreneurship in rural areas and the current situations that prevent women's entrepreneurship. Women engaged in entrepreneurial activities in Edirne Province Meriç District Alibey Village; (a) problems arising from gender differences; gender-based role discrimination, traditional belief, pressure, emotionality, time constraints, social position, etc., (b) problems arising from personal characteristics and communication characteristics; women's personality traits, communication channels, participation in politics and politics, etc. (c) problems related to the characteristics of women entrepreneurial enterprises; providing capital, establishment methods, market situation, benefiting from supports, establishing and running a business, etc. analysis is the aim of this research.