Leachate flow modeling in sanitary landfills
Katı atık depolama alanlarında sızıntı suyu akışının modellenmesi
  1. Tez No: 76436
  2. Yazar: ÖMER KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM. B. AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada katı atık depolama alanlarında sızıntı suyu akışının nümerik olarak modellenmesi incelenmiştir. Bunun yanında yapılan çalışma için ön bilgi sağlamak amacıyla çöp depolama alanlarının planlanmasında karşılaşılan temel problemler ve önemli kavramlar açıklanmıştır. Sızıntı suyu akışının modellenmesi, oluşacak sızıntı suyu miktarının tahmini ve sızıntı suyu toplama sistemlerinde akışın incelenmesi aşamalanyla gerçekleşir. Öncelikle bu problemlerin analitik metodlarla çözülmesi için yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Sızıntı suyu miktarını etkileyen yağmur, buharlaşma gibi yer üstü ve sızma, ve gaz oluşumu gibi yer altı oluşumları açıklanmıştır. Ayrıca sızıntı suyunun su toplama tabakasındaki akışını gösteren denklem hazırlanmış ve bu denklem için gerekli sınır koşullan tanımlanmıştır. Çöp depolama alanlarında su girişi-çıkışı dengesi ve sızıntı suyu akışı modellenmesi için kullanılan nümerik metodlar da bu çalışmada incelenmiştir. Nümerik modellemede karşılaşılan zorluklar ve elde edilen sonuçların doğruluk derecesi gibi konular araştırılmıştır. Örnek çalışma olarak İzmir'deki Foça katı atık depolama alam Hydrologic Evaluation of Landfill Performance (HELP) modeli ile incelenmiştir. Bu çöp depolama alanının servis süresi ve kapatılmasını takip eden bakım süresi için sızıntı suyu oluşumu ve düşük geçirimli tabaka içinden geçerek yeraltı sularına kansan sızıntı suyu miktan tahminleri yapılmıştır. HELP modelinin sızıntı suyu akışım tek boyutta incelediği gözönüne alınarak iki boyutlu sızıntı suyu akışım çözen bir nümerik model hazırlanmıştır. Foça katı atık depolama alam üzerinde bu modelle bir çalışma yapılarak sonuçlar HELP modeli çözümü ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this research is the investigation of Ieachate flow in sanitary landfills. The aspects of landfill design are summarized and preliminary studies, design procedures and operational plans are described in order to provide background information. Analytical techniques for prediction of Ieachate generation and evaluation of Ieachate collection/containment systems are reviewed. Internal and external factors that affect the Ieachate formation have been outlined. Surface processes such as precipitation, runoff, evapotranspiration; subsurface processes including infiltration and gas formation are described and the continuity equation that governs the Ieachate flow in the drainage layer is derived. Upstream and downstream boundary conditions are defined to formulate the problem. Numerical techniques are investigated for water balance and Ieachate flow analysis. As an example of the use of numerical methods for the Ieachate flow estimation, the modeling limitations and reliability of simulation results are discussed. Hydrologic Evaluation of Landfill Performance (HELP) Model is used on Foça Landfill, İzmir. Construction/operation and post-closure periods of Foça Landfill are simulated with this model. The predictions for Ieachate generation and leakage into underlying aquifers are illustrated with the case study. A computer program is developed for analyzing two dimensional steady state flow in drainage layers. This numerical model is applied to Foça Landfill as a case study. Results are compared with HELP Model's output for Foça Landfill. IV