Information extraction from the radiation of video display units
Video monitörlerinden yayılan ışımalardan bilginin elde edilmesi
- Tez No: 76437
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, bilgisayar ekranlarından ışıma ve iletkenlik yoluyla yayılan emisyonlardaki bilgi içeriğinin analiz edilip tanımlanması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Karakterlerin boyutları sabit olduğu için işletim sistemi olarak MS-DOS seçilmiştir. Çalışmalarım üç ölçüm metodunun uygulanmasına dayanmaktadır. Öncelikle, ekranlı odada (CDC) video ekranlarının elektromanyetik girişim ölçümleri yapılmış ve spektral içerikleri incelenmiştir. Testler, farklı işletim sistemleri (MS-DOS ve Windows 95) ve değişik karakter dizinleri için gerçekleştirilmiştir. Bu spektral bilgilerden faydalanarak, test edilen cihazın (EUT) ekranındaki bilgiler, cihazdan yayılan emisyonlardan harici bir ekranda tekrar oluşturulmuştur. Son olarak da yine ışınım yoluyla yayılan emisyon verisinden zamana bağli veri elde edilmiş ve görüntü işleme ve karakter tanıma yöntemlerinin uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the information which is captured from the radiated and conducted emissions from the computers' video display units (VDU) was analyzed and recognized. MS-DOS environment was chosen as a starting point since character cell is same for every ASCII character. The objectives of my studies was composed of three measurement methods. At first, electromagnetic interference measurements of video display units were done in the Compact Diagnostic Chamber (CDC) and spectral contents were analyzed. Different operating systems (MS-DOS and Windows 95) and different character patterns were tested. Then, using this spectral information, display contents of the equipment under test (EUT) was reconstructed on an external monitor. Finally, by using time domain data which was obtained from the measured radiated emissions, the feasibility of the image processing and character recognition algorithms were examined.