Çok bileşenli sıvı hidrokarbon ile kirlenmiş toprakta akışkan faz taşınımının deneysel ve sayısal modelleme ile incelenmesi
Experimental and numerical simulation of aqueous phase transport in soils contaminated with a multi-component liquid hydrocarbon
  1. Tez No: 85014
  2. Yazar: ALİ SAİT GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
vıı ÖZET Çok bileşenii, hareketsiz sıvı hidrokarbonların topraktan sızması incelenmiştir. Üç akışkan faz (hava, su, benzin) arasında, doymamış bölgedeki koşulları simule etmek için toprak kolon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deney sırasında, sızıntı örnekleri toplanmış ve örnekler uçucu bileşenler için analiz edilmiştir. Ölçülen benzen, toluen, etil-benzen, m-p-ksilen, o-ksilen (BTEX) ve naftalin (N) derişimleri kapalı denge ölçümlerinde bulunan seviyelere benzer bulunmuştur. Fazlar arasında denge durumu kabul edilerek sızıntı davranışı nümerik olarak modellenmiştir. Hava ve su akımının olduğu durumda sızıntının toprak kolonlarında davranışını belirlemek için deneysel bir düzenek hazırlanmıştır. Bu deneyler sırasında, havalandırılmış topraktan çıkış su örnekleri toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu deneyler aynı zamanda topraktan kirleticilerin arındırılma sonuçlarını da vermektedir. Kimyasal denge olduğu varsayımına dayalı olarak geliştirilen nümerik model, deney sonuçları ile karşılaştırıldığında, BTEX ve N bileşenlerinin taşınmasının nümerik simulasyonunun yapılabileceği ortaya çıkmıştır. Bileşen derişimleri düşük seviyelere indikçe, model ile deneysel sonuçların biraz farklılaştığı gözlenmiş, nedenin de seçilen benzin ile hava arasındaki taşınım hızı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT Leachate from soils containing an immobile, multi-component, non-aqueous phase liquid was investigated. Soil column experiments, conducted w/soil containing three fluid phases, air, water, gasoline, were designed to simulate conditions in the unsaturated zone. During experiment, flow leachate was collected analyzed for volatile constituents. Measured concentrations of benzene, toluene, ethylbenzene, m & p-xylene, o-xylene & naphtthalene (BTEX & N) in leachate were equal to batch equilibrium measurements. Leaching process was simulated using a numerical model assuming equilibrium partitioning between phases. An experimental technique was developed in which soil columns were subjected to simultaneous flow of air & watter. During this process, effluent water samples were collected & analyzed allowing the soil venting process to be continually monitored, as well as, providing a direct measure of the level of remediation achieved, modelling the selective transport observed in experiments indicating that the majority of BTEX & N removal could be simulated acceptably using a chemical equilibrium based approach. As constituents were reduced to very low concentrations, some deviation between the model & data were observed; rate limited transport between gasoline & air is suggested as a likely explanation.