Optimizing information freshness in random access channels
Rastgele erişim kanallarında bilgi tazeliğini eniyilemek
- Tez No: 764365
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada rastgele erişim kanallarında bilgi tazeliğini eniyileştiren birtakım paket gönderim stratejileri geliştirilmiş ve çalışılmıştır. Eşikli Aloha, dilimli Aloha'nın yaş farkında bir varyantı, terminallerin aktif olup sabit bir olasılıkla gönderim yapabilmesinden önce bir yaş eşiğinin varlığını önerir. Eşikli Aloha dilimli Aloha'ya kıyasla kanal verimliliğinden yüzden birden az bir kayıpla bilgi yaşını neredeyse yarıya indirir. Mumista, çoklu mini dilimli eşikli Aloha, eşikli Aloha'nın ileri bir iterasyonu olarak her bir veri diliminden önce mini dilimler kullanılmasını, bu sayede rezervasyon temelli bir mekanizmanın kullanılmasını ve kanal verimliliğinin iyileştirilmesini öne sürer. Mümkün olan en iyi kanal verimliliğini elde eden parametreler açıkça elde edilmiştir. İdeal koşullar altında Mumista kanal verimliliğinin ve ortalama bilgi yaşının teorik sınırlarına istenildiği kadar yaklaşabilir. Son olarak, bir kablosuz enerji transferi senaryosunda bir alıcı-iletici çifti arasındaki Gilbert-Elliott kanalı üstünde eşikli bir protokolün optimalitesi incelenmiştir. İdeal parametreler kapalı formda elde edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a number of transmission strategies aimed at optimizing information freshness in random access channels are developed and studied. Threshold-ALOHA, an age-aware modification of slotted ALOHA, suggests a fixed age threshold on the terminals before they can become active and attempt transmissions with a constant probability. Threshold ALOHA nearly halves the average Age of Information (AoI) whilst the loss of throughput compared to slotted ALOHA is less than one percent. Mumista, multiple mini slotted threshold Aloha, is a further iteration of threshold Aloha that introduces mini slots before each data slot to enable a reservation based mechanism and improve throughput. The set of parameters that achieve the optimal throughput has been explicitly derived. Under ideal conditions, Mumista can approach theoretical limits of throughput and average age of information as closely as desired. Finally, we investigate the optimality of the threshold policy in a wireless energy transfer setting with a Gilbert-Elliott channel between a single transmitter and receiver pair. We obtain the optimal parameters in closed form.