Düşük uzay harmoniğine sahip ferit mıknatıslı senkron generatör tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of ferrite magnet synchronous generator with low space harmonic
  1. Tez No: 764368
  2. Yazar: MEHMET SEMİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DALCALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sabit mıknatıslı senkron generatörlerde genelde nadir toprak elementlerinden oluşan ithal ve yüksek fiyatlı mıknatıs tercihi, yerini son zamanlarda ferit (seramik) tipi uygun fiyatlı mıknatıslara bırakmaktadır. Ferit mıknatısların, dünya genelinde ve ülkemizde rahatlıkla üretilip temin ediliyor olması, bu mıknatısların kullanımları yönünde büyük avantaj haline gelmiştir. Elektrik enerji üretimlerinde kullanılan sabit mıknatıslı senkron generatörler ve generatörlerin verimleri, maliyeti önem arz etmektedir. Yapılan tez çalışmasında, elektrik enerjisi üretimlerinde kullanılan generatör türlerinden biri olan sabit mıknatıslı senkron generatör tasarımı, generatör optimizasyonu ve çeşitli analizler, ölçümler; simülasyon teknolojisinin de yer aldığı paket bir yazılım aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Genelde, yüzey yerleştirmeli şeklinde imal edilen ve nadir toprak element mıknatısları kullanılan generatör yerine, çalışmada spoke tipi tasarım tercih edilerek kullanılan ferit mıknatısların verimli halde sisteme uyarlanması hedeflenmiştir. Rotor yapısına uygulanan revizyonlarla uzay harmoniklerinin minimalize edilmeye çalışılmış, verimli enerji kullanımı öncelik olmuştur. Gerçekleştirilen çalışmayla, rotoru spoke tipinde ferit mıknatıslı senkron generatör simülasyonu tamamlanmış, uzay harmonikleri simülasyon ortamında minimalize edilerek, kabul edilebilir düzeye indirgenmiş ve uygulamanın gerek endüstriyel sanayide gerekse literatürde yer alacağı konusu, elde edilen sonuçlar açısından öneriler sunması, faydalı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In permanent magnet synchronous generators, the preference of imported and high-priced magnets consisting of rare earth elements has recently been replaced by ferrite (ceramic) type affordable magnets. The fact that ferrite magnets are easily produced and supplied around the world and in our country has become a great advantage for the use of these magnets. Permanent magnet synchronous generators used in electrical energy production and the efficiency and cost of generators are important. In the thesis study, permanent magnet synchronous generator design, generator optimization and various analyzes and measurements, which is one of the generator types used in electrical energy production; The simulation technology was also implemented through a packaged software. In general, instead of the generator, which is produced as surface mounted and rare earth element magnets are used, spoke type design is preferred in the study and it is aimed to adapt the ferrite magnets used to the system in an efficient manner. With the revisions applied to the rotor structure, the space harmonics were tried to be minimized, and efficient energy use became a priority. With the work carried out, the simulation of the rotor spoke type ferrite magnet synchronous generator has been completed, the space harmonics have been minimized in the simulation environment and reduced to an acceptable level, and it is aimed that the application will take place both in the industrial industry and in the literature, to offer suggestions in terms of the results obtained and to be useful.