The spectral and temporal properties of MAXI J1409-619
MAXI J1409-619un tayfsal ve zamansal özellikleri
- Tez No: 539406
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, süreksiz yüksek kütleli X-ışını çift yıldız sistemi atarcası MAXI J1409-619'un tayfsal ve zamansal analizleri sunulmaktadır. Ekim 2010'da keşfedilen MAXI J1409-619, Aralık 2010'da, Şubat 2011'e kadar sönümlenen bir patlama geçirmiştir. Tezde Swift ve RXTE uydularının bu süre zarfındaki gözlemleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları MAXI J1409-619'un bir aktarım güçlü atarca olduğu savıyla uyumludur. RXTE ve Swift verisinin zamana göre çözümlenmiş enerji tayfları önceden raporlanan bulguları doğrulamaktadır. Patlamanın doruğunda, tayflar yüksek enerji kesimli (cutoff) güç yasası (power law) ve 6.4 keV'ta sabitlenmiş bir Fe çizgisi ile modellenmiştir. Öte yandan, yetersiz derecede düşük sayım oranı içeren gözlemlerde basit güç yasası kullanılmıştır. Soğurulma düzeltmesinin yapıldığı 3-25 keV aralığındaki en yüksek akı, 1.96*10^−9 erg s^−1 cm^−2 olarak hesaplanmıştır. 14.5 kiloparseklik bir uzaklık varsayıldığında buna karşılık gelen aydınlatma gücü L_(3-25 keV) ~ 4.9*10^37 erg s^−1 dir. Ayrıca, kaynağın tayfsal değişkenlerinin evrimi ve bu değişkenler arasındaki bağıntılar üzerinde çalışılmıştır. Patlama evresi boyunca ışık eğrisinde periyodik değişkenlikler ortaya çıkmıştır. Patlama başlangıcında 503 saniyelik bir dönüş periyodu bulunmuştur. Çeşitli yörünge evrelerinde yapılan tayf ölçümleri kullanılarak çift tepeli atım profilinin varlığı doğrulanmış, değişen yörünge fazlarındaki tayfsal değişkenler incelenmiştir. Son olarak, güç tayfı analizleri MAXI J1409-619'da periyodik benzeri salınımlar (QPO) ve harmoniklerinin varlığını doğrulamıştır. Patlama süresince periyodik benzeri salınımların frekansları ~0.2 Hz'den ~0.1 Hz'e doğru kaymıştır, bu da periyodik benzeri salınımların akı ve kütle aktarım hızıyla bağlantılı olduğuna işaret etmektedir. MJD 55441'deki toplamda 19 ks pozlamalı iki gözlem, 0.190 Hz'de bir periyodik benzeri salınım ve iki harmoniğini ortaya çıkarmıştır; bu da ~1*10^13 Gauss kuvvetinde bir manyetik alanı işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, spectral and timing analysis of the transient high-mass X-ray binary (HMXB) pulsar MAXI J1409-619 are presented. MAXI J1409-619 was discovered in October 2010, and went into an outburst in early December 2010 until February 2011. Observations of Swift and RXTE throughout this period are used in the thesis. The analysis results are in line with the assertion that MAXI J1409-619 is an accretion-powered pulsar. Time-resolved energy spectra of RXTE and Swift data confirm the previously reported findings. At the peak outburst, the spectra are modeled with a power law with a high energy cutoff, plus a Fe line fixed at 6.4 keV. On the other hand, a simple power law model is used in observations with unsufficiently low count rates. Absorption-corrected peak flux is calculated to be 1.96*10^−9 erg s^−1 cm^−2 in 3-25 keV range. Assuming a distance of ~14.5 kpc, corresponding peak luminosity is L_(3-25 keV) ~ 4.9*10^37 erg s^−1. Furthermore, evolution of spectral parameters of the source and the correlations between these parameters are studied. Throughout the outburst stage, periodic variability in the light curves becomes evident. P_(spin) ~ 503 s is found at the outburst onset. Using phase-resolved spectroscopy, a double-peaked pulse profile is verified, and spectral parameters with changing phases are investigated. Lastly, power spectral analysis confirms the existence of quasi-periodic oscillations and their harmonics (QPO) in MAXI J1409-619. As the outburst progresses, centroid frequency of the QPOs shifts from ~0.2 Hz to ~0.1 Hz, implying the QPO features are linked with flux and mass transfer rates. Two observations on MJD 55541 with 19 ks exposure revealed a QPO at 0.190 Hz with two harmonics, implying a magnetic field of ~1*10^13 G.