Sinemada eril bakışı tersine çevirme denemesi: 'Pelin ve Ahmet'
An attempt to reverse the male gaze in the cinema: Pelin and Ahmet
  1. Tez No: 764369
  2. Yazar: ZEYNEP DİLAN SÜREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Laura Mulvey'in geleneksel sinemaya bakarak geliştirdiği eril bakış (male gaze) teorisindeki kadın ve erkeğin konumunu tersine çevirmenin mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla Divines filmi incelenecektir. Bu filmin erkek bakışını nasıl tersine çevirdiği ve etkin kadın karakterler yarattığı Mulvey'in makalesi ışığında araştırılacaktır. Uygulama kısmında ise araştırmanın sonuçlarına bakılarak geleneksel anlatı sinemasının kodlarını kullanan ama kadını etkin erkeği edilgen kılan Pelin ve Ahmet adında bir kısa film yazılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether it is possible to reverse the position of men and women in the“male gaze”theory developed by Laura Mulvey by looking at traditional cinema. For this purpose, the movie“Divines”will be examined. How this film reversed the male gaze and created effective female characters will be explored in the light of Mulvey's article. In the application part, a short film which uses the codes of traditional narrative cinema, but makes the woman active and the man passive, will be written based on the results of the research and called“Pelin and Ahmet”.