Örtüaltında yetiştirilen ürünlerde yaygın olarak kullanılan fungusitlerin avcı böcek Serangıum parcesetosum Sicard (Coleoptera: Coccinellidae)'a olan yan etkilerinin araştırılması
Investigation on side effects of comenly used fungicide undergreenhouse condition against predatory insect Serangium parcesetosum Sicard (Coleoptera: Coccinellidae)
  1. Tez No: 764370
  2. Yazar: İSMET DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Örtüaltı yetiştiricilikte doğal düşmanlara yan etkisi düşük olan pestisitlerin seçimi biyolojik mücadelenin sürüdürülebilir kılınmasında önem arz etmektedir. Yürütülen bu çalışmadaki amaç; örtüaltı patlıcan ve domates yetiştiriciliğinde beyazsinek, Bemisia tabaci Gen. (Heteroptera: Aleyrodidae)'nin biyolojik mücadelesinde kullanılabilme potansiyeline sahip coccinellid avcı, Serangium parcesetosum (Coleoptera: Coccinellidae)'a fungal hastalıkların mücadelesinde sıklıkla kullanılan fungusitlerin yan etkilerini belirleyerek veri elde edilmiş olmasıdır. Çalışmada IOBC'nin laboratuar koşullarında uygulanmak üzere geliştirdiği yan etki deneme metodu takip edilerek fungusit etken maddelerinden Tebuconazole WP %25 (Dagro Cure), Fluxapyroxad+Difenoconazole SC 75g/l+50g/l (Activus), Ametoctradin+Dimethomorph 300g/l+225g/l SC (Orvego) ve Metiram+Cymoxanil WG %57+%4,8 (Aviso)'in avcı böcek, S. parcesetosum'un larva ve ergin dönemlerine yan etkileri belirlenmiştir. Yürütülen bu çalışmada S. parcesetosum'un larva ve ergin dönemlerine olan etki ortalama sırasıyla Tebuconazole'nin %13.05-%10.00, Fluxapyroxad + Difenoconazole'nin % 12.50-%7.50, Ametoctradin+Dimethomorph'nin % 10.27-%5.00, Metiram+Cymoxanil'in % 12.77-%7.50 oranında ölüme sebep olduğu belirlenmiştir. Teste tabii tutulan fungusitlerin tamamı IOBC'nin laboratuvar koşullarında pestisitlerin doğal düşmanlara olan yan etkileri için belirlediği sınıflandırmaya göre zararsız bulunmuştur. Fungusit uygulanan petrilerden elde edilen erginlerin yumurta verimleri, kontrol petrilerinden (saf su pülverizesi) elde edilen erginlerin ortalama günlük yumurta verimi (adet /gün) ile karşılaştırıldığı zaman Metiram + Cymoxanil, Ametoctradin + Dimethomorph, Tebuconazole ve Fluxapyroxad + Difenoconazole uygulamalarında, sırasıyla %7.36, %4.29, %2.76 ve %0.61 oranında azalmalar tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In greenhouse cultivation, the selection of pesticides with low side effects on natural enemies is of great importance in making biological control sustainable. The purpose of this study carried out; Whitefly in greenhouse cultivation of eggplant and tomato, Bemisia tabaci Gen. (Heteroptera: Aleyrodidae) coccinellid predator, Serangium parcesetosum (Coleoptera: Coccinellidae), which has the potential to be used in biological control, and data were obtained by determining the side effects of fungicides that are frequently used in the control of fungal diseases. In this study, It was determined that Tebuconazole 13.05%-10.00%; Fluxapyroxad + Difenoconazole 12.50%-7.50%; Ametoctradin+Dimethomorph 10.27%-5.00%; Metiram+Cymoxanil caused 12.77%-7.50% mortality, respectively in the larval and adult stages of S. parcesetosum. All of the tested fungicides were found to be harmless according to the classification determined by the IOBC for the side effects of pesticides on natural enemies under laboratory conditions. When the egg yields of the adults obtained from the fungicide-treated petri dishes were compared with the average daily egg production (numbers/day) of the adults obtained from the control petri dishes (pure water spray), Metiram + Cymoxanil, Ametoctradin+ Dimethomorph, Tebuconazole and Fluxapyroxad + Difenoconazole applications caused egg reductions 7.36%, 4.29%, 2.76%, 0.61%, respectively.