An Object oriented framework for intelligent control of an automated guided vehicle
Otomatik yük arabalarının akıllı kontrolü için nesne yönelimli bir yazılım çatısı
  1. Tez No: 76438
  2. Yazar: SALİH DENİZ KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, yerleri değişmeyen engeller içeren iki boyutlu bir ortamda hareketli bir araç için rota belirlenmesi problemini konu almıştır. Kullanılan yaklaşım, son yıllarda engel dönüşümü ve yol dönüşümü gibi türevleri geliştirilmiş olan uzaklık dönüşümü kavramına dayalıdır. Bu dönüşümler birlikte kullanılarak Voronoi şeması, konfıgürasyon uzayı, çarpışma analizi, ve uzay taraması için yerel ekstremleri olmayan yol gösterici fonksiyonlar kolayca hesaplanmıştır. Çalışma özgün olarak, dar geçişlerin Voronoi şeması yardımıyla kapatılmasını sağlayan tıkayıcı daireler, ve kalınlaştırılmış Voronoi şeması tekniklerini sunmaktadır. Problem uzayı A* tarama yordamıyla yol dönüşümü kullanılarak taranmış ve elde edilen çözüm rotası aracın hareket özelliklerine göre yeniden biçimlendirilmiştir. Bu işlemde öziçli eğrilerden yararlanılmıştır. Aracın önerilen yolu izlemesi için kontrolü ve refleks tepkiler konusu incelenmiştir. Gerçekleştirilen bütün yordam ve veri yapılan nesne yönelimli bir yazılım çatısı altında biraraya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A combining and practical approach to the path planning problem of a moving vehicle in a two-dimensional environment with static obstacles is presented. The approach is based on distance transform concept, which has lead to the recent exploration of a set of similar transforms including obstacle transform, and path transform. When used in combination, these transforms provide efficient implementations of Voronoi diagram, C-space, collision detection, and search heuristics without local minima. As new methods, blocking circles (a Voronoi based obstacle growing technique,) and dilated Voronoi diagrams, are proposed. A* search has been implemented using path transform as the heuristic, and results have been smoothed for vehicle constraints. Intrinsic splines have been utilized for smoothing. Control of the vehicle on the planned path, and reactivity issues are discussed. All implementations are collected under an object oriented software framework.