Uluslararası ticarette risklerin yönetimi ve firma performansı
Management of risks and firm performance in international trade
- Tez No: 764378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA METE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünya genelinde ekonomik, politik, teknolojik, kültürel ve sosyal birtakım dönüşümler ticari kuralları tamamen değiştirmiştir. Yaşanan bu gelişmeler ticaret, lojistik ve ödeme sistemleri gibi birçok ticari unsurun da hızlı bir şekilde değişmesine yol açmıştır. Ancak her değişim içerisinde kolaylıklarla beraber bir takım yeni riskleri de barındırmaktadır. Dolayısıyla yaşanan değişimlerle birlikte firmaların faaliyette bulunduğu koşullar çok daha karmaşık bir hal almıştır. Bu koşullar firmaları içerisinde bulundukları belirsizlik ortamında daha ihtiyatlı davranmaya zorlamaktadır. Bu noktada stratejik risk yönetimi konusu ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada öncelikle uluslararası ticaretteki risk yönetiminin ve yöneticilerin uluslararası iş bilgisinin, firma performansı üzerindeki etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yöneticilerin uluslararası iş bilgisinin, firma performansı üzerindeki etkisinde uluslararası ticaretteki risk yönetiminin aracılık etkisinin ölçülmesi araştırmanın bir diğer amacıdır. Ancak yapılan literatür taramasında uluslararası ticarette risklerin yönetimine ilişkin bir ölçme aracına tarafımızca rastlanmadığı için literatürde bu boşluğu doldurmak amacıyla bir ölçeğin geliştirilmesi planlanmıştır. Bu kapsamda öncelikli olarak, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde uluslararası ticaret yapan firma yöneticileriyle görüşme yapılmıştır. Görüşmede bu firmaların uluslararası ticarette en çok hangi risklere maruz kaldıkları ve bu riskleri nasıl yönettikleri ile ilgili veriler toplanmıştır. Daha sonra derinlemesine bir literatür taraması yapılarak ölçek için madde havuzu oluşturulmuştur. Ölçek için belirlenen maddeler alanında uzman akademisyenlerle istişare edilerek anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket formu Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 85 dış ticaret firmasına uygulanarak pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışma neticesinde ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik açısından uygun olduğu tespit edilmiş ve esas çalışmaya geçilmiştir. Esas çalışmanın evrenini İstanbul Sanayi Odası tarafından belirlenen Türkiye'nin 1000 büyük sanayi kuruluşu içerisinde yer alan firmalar oluşturmaktadır. Çalışmanın analizine ilişkin elde edilen sonuçlara göre uluslararası ticarette risklerin yönetimi ve yöneticilerin uluslararası iş bilgisi, firma performansını anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Ayrıca yöneticilerin uluslararası iş bilgisinin firma performansı üzerinde etkisinde uluslararası ticaretteki risklerin yönetiminin aracılık rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçların önemli ve özgün olduğu ve literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Several economic, political, technological, cultural, and social transformations around the world have completely changed commercial rules. These developments have led to rapid changes in many commercial elements such as trade, logistics and payment systems. However, with every change, there are new risks and conveniences. Therefore, with the changes experienced, the conditions in which companies operate have become much more complex. These conditions force companies to act more cautiously in the uncertain environment that they are in. At this point, the importance of strategic risk management emerges. This study aims to measure the effectiveness of risk management in international trade and the international business knowledge of management aims performance. In addition, another aim of the research is measuring the mediating effect of risk management in international trade on the effect of managers' international business knowledge on firm performance. However, since we did not find a scale for the management of risks in international trade in the literature review, it is planned to develop a scale to fill this gap in the literature. In this context, firstly, interviews were held with the managers of companies engaged in international trade in the Gaziantep Organized Industrial Zone. Within the scope of the interview, data were collected on which risks the companies are most frequently exposed to in international trade and how they manage these risks. Afterwards, a literature review was scanned, and an item pool was created for the scale. The items determined for the scale were discussed with academicians who are experts in their fields. A questionnaire form was prepared in consultation. A pilot study was conducted by applying the prepared questionnaire to 85 foreign trade companies operating in Gaziantep Organized Industrial Zone. As a result of the pilot study, it was determined that the scales were suitable in terms of validity and reliability and the main study was started. The universe of the main study consists of companies that are included in Turkey's 1000 largest industrial enterprises determined by the Istanbul Chamber of Industry. According to the results obtained from the analysis of the study, the management of risks in international trade and the international business knowledge of the managers affect the firm's performance in a significant and positive way. In addition, it has been concluded that the management of risks in international trade has a mediating role in the effect of managers' international business knowledge on firm performance. It is thought that these results are important and original and will make important contributions to the literature.