Sağlık yöneticilerinin entelektüel sermaye/yenilikçilik durumları ile kariyer planları arasındaki ilişkiler: İstanbul ili örneği
The relations between the intellectual capital/innovation status of health managers and the career plans: The case of Istanbul
- Tez No: 764425
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, İstanbul ilinde görev yapan sağlık yöneticilerinin entelektüel sermaye/yenilikçilik durumları ile kariyer planları arasındaki ilişkileri görebilmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızın örneklemi İstanbul il sınırlarında bulunan üç Sağlık Bakanlığı hastanesinde görev yapan 330 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, bu araştırma kapsamında Türkçe geçerlik-güvenilirlik çalışması yapılarak kullanılan“Entelektüel Sermaye/ Yenilikçilik Durumları Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, AMOS 23 ve SPSS 23 programları ile; sayı, yüzde, frekans, ortalama, t-testi, ANOVA ve Tukey HSD, cronbach alfa katsayısı, faktör analiz testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre sağlık çalışanlarının, 36-45 yaş aralığında (%60,2); lisans mezunu olduğu (%60,2); eğitim ve araştırma hastanesinde (%83) ve hekim olarak çalıştığı (%39,8), başhekim yardımcısı olarak görev yaptığı (%37) saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda“Entelektüel Sermaye/ Yenilikçilik Durumları Ölçeği'nin”üç alt boyut (yapı ve insan, ilişkisel, inovasyon) ve 29 maddeden oluştuğu, toplam cronbach alfa değeri 0,98 olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların entelektüel sermaye/ yenilikçilik durumları değerlendirildiğinde (3,67±0,75) ile en yüksek değeri“Yöneticilerimiz insanları gönüllü ve yenilikçi olmaları, inisiyatif kullanma konusunda etkileme becerisine sahiptirler.”ifadesine verilen cevaplar almış olup, (2,31±0,73) ile en düşük değeri ise“Kurumumuz genellikle dışarıdan yenilikler getirir ve daha sonra kurumda kullanılır.”ifadesine verilen cevaplar almıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to see the relationships between the intellectual capital/innovation status of health managers working in Istanbul and their career plans. The sample of our research consists of 330 health professionals working in the three hospitals of Ministry of Health within the borders of Istanbul. The data of the research were collected with the“Intellectual Capital/Innovation Status Scale”, which was used within the scope of this research by conducting a Turkish validity-reliability study. Evaluation of the data was made using AMOS 23 and SPSS 23 programs; number, percentage, frequency, mean, t-test, ANOVA and Tukey HSD, cronbach's alpha coefficient, factor analysis tests. According to the data obtained, it was determined that the health professionals withing the sample are between the ages of 36-45 (60.2%); percentage of the ones with a bachelor's degree is 60. 83% of them work in a training and research hospital and 39.8% of them serve as physician and 37% of these physicians serve as assistant chief physician. As a result of the analyses made, it was determined that the“Intellectual Capital/Innovation Situations Scale”consist of three sub-dimensions (structure and human, relational, innovation) and 29 questions, with a total cronbach alpha value of 0.98.