Ara öğün alternatıflerinin glisemık ve insülinemik yanıtları
Glycemic and insulinemic responses of snack foods
  1. Tez No: 764432
  2. Yazar: HAZAL SAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CAFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Diyabetli veya obez bireyler için ara öğün alternatifi olarak hazırlanan besinlerin, glisemik indeks (Gİ) ve insülinemik indekslerinin (İİ) belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 10 sağlıklı yetişkin (2 erkek, 8 kadın) katılmıştır. Çalışma için 3 adet tarife geliştirilmiştir: yaban mersinli kek, baharatlı kraker ve peynirli poğaça. Besinlerin kimyasal analizleri yapılarak, makro besin ögesi içerikleri belirlenmiştir. Referans besin olarak glukoz solüsyonu kullanılmıştır. Katılımcılar, en az 2 gün boşaltma periyodu ile test besinlerini tüketmiştir; 0., 15., 30., 45., 60., 90. ve 120. dakikalarda venöz kan örnekleri alınmıştır. Postprandiyal glukoz ve insülin yanıtları ile eğri altındaki artış alanı hesaplanarak, besinlerin Gİ ve İİ'leri belirlenmiştir. Görsel analog skala ile besinlerin duyusal değerlendirmesi yapılmıştır. Katılımcıların yaş ve BKİ'si sırasıyla 21.4±2 yıl ve 22.4±1.5 kg/m2'dir. Yaban mersinli kek ve baharatlı kraker 15., 30. ve 45. dakikalarda glukoz solüsyonuna göre daha düşük plazma glukoz ve insülin düzeyleri göstermiştir (p0.05). Test besinlerinin Gİ ve İİ'leri kendi aralarında farklı değildir (p>0.05). Ayrıca, test besinlerinin görsel, koku ve ağızda kalan tat değerlendirmeleri benzerdir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine glycemic index (GI) and insulinemic index (II) of foods prepared as snack alternatives for individuals with diabetes or obesity. Ten healthy adults (2 men, 8 women) participated in the study. Three recipes were developed: blueberry cake, spicy crackers, and cheesy pastry. The macronutrient contents of foods were determined by chemical analysis. Glucose solution was used as reference food. Participants consumed test foods with at least 2 days of wash-out period, and venous blood samples were taken at 0, 15, 30, 45, 60, 90, and 120 minutes. GI and II of foods were determined by calculating the incremental area under the curve with postprandial glucose and insulin responses. Sensory evaluation of foods was made using visual analog scale. The age and BMI of the participants were 21.4±2 years and 22.4±1.5 kg/m2, respectively. Blueberry cake and spicy cracker showed lower plasma glucose and insulin levels at 15, 30, and 45 minutes compared to glucose solution (p0.05). GI and II of test foods weren't different among themselves (p>0.05). Visual appeal, smell, aftertaste evaluations of test foods were similar (p>0.05).