Studies on almost perfect nonlinear functions
Neredeyse mükemmel doğrusal olmayan fonksiyonlar üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 764433
  2. Yazar: GÜNEŞ BATMAZ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez, Neredeyse Mükemmel Doğrusal Olmayan (APN) Fonksiyonlar üzerine devam eden çalışmalarımızın bazı bölümlerini sunmaktadır. Bu tez ile öncelikle APN Fonksiyonlarının önemi ve APN Fonksiyonları için birkaç üretim yöntemi sunulmuştur. Bazı yöntemler daha derin bir bağlamda ele alınmıştır. Son olarak, Python programlama dilini kullanarak APN fonksiyonlarıyla ilgili fonksiyonları elde etmek için çeşitli algoritmalar uygulanmış ve bazı sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents some parts of our continuing work on Almost Perfect Nonlinear(APN) Functions. Through this thesis, first of all the significance of APN functions and couple of generation methods for APN Functions are presented. Some methods are considered in a deeper context. Finally various algorithms to obtain functions related APN functions using Python programming language have implemented and some results are analyzed.