Rüzgâr enerji santrallerinde işletme ve bakım hizmetlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of operation and maintenance services in wind power plants in terms of occupational HEALTH and safety
  1. Tez No: 764441
  2. Yazar: BERKAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR HİÇDURMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK ZUHUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arasında bulunan rüzgâr enerji santralleri ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük bir öneme sahiptir. Gelişen teknoloji rüzgârın daha verimli kullanımını sağlamış doğaya ve çevreye duyarlı enerji kaynakları arasında tercih sebebi olmuştur. Rüzgâr enerji santralleri ülkemizde son zamanlarda yaygınlaşmış bu süreçte rüzgâr enerji santralleri servis ve bakım hizmetleri de önem kazanmıştır. Santrallerin daha uzun yıllar verimli bir şekilde çalışabilmesi için servis ve bakım hizmetlerinde çalışacak personellerin yetkinliklerinin artırılması da sektör için kaçınılmaz olmuştur. Rüzgâr enerji santralleri iş yerleri tehlike sınıfları tebliği uyarınca çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Çalışanlara güvenli bir işyeri ortamı sağlayabilmek, olası iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçebilmek için tehlike kaynakları ve riskler belirlenerek işe uygun çalışma talimatları, prosedürler ve iş yapım yöntemleri hazırlanmaktadır. Belirlenen çalışma yöntemi ve saha kurallarının çalışanlara aktarılması için yapılan eğitimler özellikle kovid-19 salgın döneminde büyük ölçüde uzaktan eğitim şeklinde düzenlenmiştir. Bu çalışmada belli periyotlarla uzaktan eğitim alan çalışanlara yüz yüze eğitim verilerek yüz yüze eğitimin çalışanlar üzerindeki verimliği tartışılmış olup, yöntemlerin etkinlikleri bağımlı örneklem t-Testi ile değerlendirilerek yüz yüze eğitimin uzaktan eğitime göre çalışanlar üzerinde daha yararlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among renewable energy sources, wind power plants are of great importance in meeting our country's energy needs. The evolving technology has enabled more efficient use of the wind and has been the preferred cause of nature and environmental energy sources. Wind power plants have become widespread in our country and service and maintenance services have become important. It has also been inevitable for the industry to increase the capabilities of personnel working in service and maintenance services so that plants can work efficiently for many years. Wind power plants are in a very dangerous class. Identifying hazards and risks to protect employees from occupational accidents and occupational illnesses and appropriate work procedures will provide a safe working environment. In particular, the pandemic period and most of the training were transferred remotely to employees regarding the specific work method and field rules transfer. In this study, the efficiency of face-to-face education on employees was discussed by giving face-to-face training to employees who receive distance education periodically, and the effectiveness of the method was evaluated with the dependent sample t-Test, and it was observed that face-to-face education was more beneficial for employees than distance education.