Osmanlı ulemâsının Şîa'ya bakışı: Kadızâde Mehmed Efendi (ö.1582-1635) örneği
The view of Ottoman ulama on Shia: The sample of Qadizade Mehmed Efendi (d. 1582-1635)
- Tez No: 764440
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSHAK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 17. Yüzyıl başlarında yaşamış Kadızâde Mehmed Efendi'nin Şîa'ya bakışı ele alınmıştır. Ayasofya vaizi olması ve toplumda gördüğü aksaklıkları vaazlarında sert bir dille eleştirmesiyle bilinen Kadızâde, Şîa hakkında Nasru'l-Ashâb ve'l-Ahbâb ve Kahru'l-Kilâb es-Sebâb fî Reddi'r-Ravâfid ile Menâkıbu's-Sahâbe ve Mesâlibu'r-Ravâfız adlı eserleri telif etmiştir. Araştırmada önce Kadızâde'nin yaşadığı dönemin siyasî yapısı ele alınmış ve bunun yanında 15.Yüzyıldan Kadızâde Mehmed Efendi'ye kadar Şîa hakkında eser telifinde bulunan birçok alimden, eserinden ve Şîa hakkındaki görüşlerinden kısaca bahsedilmiştir. Daha sonra Kadızâde'nin hayatı, eserleri, Şîa hakkında telif ettiği eserlerin detaylı incelemesi yapılmış ve Kadızâdeliler hareketindeki yeri üzerinde durulmuştur. Kadızâde'nin Şîa'yı imâmet, sahabeye sövme, takiyye, Hz. Âişe 'ye karşı tutumları, birçok itikadî ve amelî hususlardan dolayı eleştirdiği ve tekfir etme yoluna gittiği tespit edilmiştir. Ayrıca eserleri detaylı incelendiğinde amacının Şîa'yı yermek değil, Sünnî toplumu Şîa'ya karşı bilinçlendirme çabası olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study the view of Qadızade Mehmed Efendi he lived at the beginning of the 17th century towards Shia is discussed. He was a preacher of Hagia Sophia and he harshly criticized the failures in society in his sermons. Qadızade authored the works“Nasru'l-Ashâb ve'l-Ahsâb ve Kahru'l-Kilâb es-Sebâb fi Reddi'r-Ravâfıd”and“Menâkibu's-Sahâba ve Mesâlibu'r-Ravâfiz”about Shia. Firstly, the study discussed political structure of the period in which Qadızade lived. Also, the study briefly mentioned about many scholars their works, and their view about Shia from the 15th century to the time of Qadızade Mehmed Efendi who have authored works about Shia. Later, there is a detailed examination of Qadızade's life, works, and works he wrote about Shia. There is an emphasis on his place in the Qadızade's movement. Qadızâde criticized and declared Shia an unbeliever because of imamate, cursing the companion, taqiyya, the attitudes towards Aisha and for many beliefs and deeds. In addition, when his works are examined in detail, it can be said that his goal is not to destroy the Shia, but to raise awareness of the Sunni community against the Shia.