Performance enhancement of an air-to-air missile autopilot controller via genetic algorithms
Havadan havaya bir füze otopilot denetleyicisinde genetik algoritmalar ile başarım artırımı
- Tez No: 76445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
HAVADAN HAVAYA BİR FÜZE OTOPİLOT DENETLEYİCİSİNDE GENETİK ALGORİTMALAR İLE BAŞARIM ARTHHMI ÖZET Modern optimal kontrol teorisi, fiziksel yapısı belirlenen ve dizayn özelliklerini karşılayan bir sistemin performans ölçütünü maksimize veya minimize ederek en uygun denetleyiciyi belirler. Gürbüz çok değişkenli geribesleme dizayn alanındaki son ilerlemeler sistem duyarlılığı ve kararlılık kriterleri gibi klasik yöntemleri adresleyen ek başarım şırıldamalarının gerekliliğini ortaya koyar. Bu önemli gelişmelere rağmen, varolan teorik teknikler ile arzu edilen sistem başarım sınırlamaları giderilemeyen birçok pratik dizayn problemi artış göstermektedir. Havadan havaya bir füzenin denetleyici tasannu gürbüz kontrol problemi olarak ele alınır. Denetleyici parametrelerindeki varyasyonları, modellenmemiş dinamik yapılan, modelleme anında yapılan hataları, ve atmosfer içindeki bilinmeyen karmaşık sinyalleri hesaba katarak sabit bir kontrol sistemi kurmak bu problemde ulaşılması gereken noktadır. Doğrusal ve doğrusal olmayan gürbüz kontrol teknikleri bu problemin çözümünde sürekli hal geri beslemesi baz alınarak tartışılmaktadır. Genetik algoritmalar plant karakteristliğinden bağımsız olarak analitik başarım oluşumuna ihtiyaç duymadan, olasılıksal geçiş kurallarını kullanan nümerik bir araştırma metodudur. Doğrusal geri besleme denetleyicisi sayesinde doğrusal bir füze iskelet dinamiği ve aktuatör durum uzay modeli geliştirilir, ve ayrık zaman simülasyonu gerçekleştirilir. Basit bir genetik algoritma, ağırlıklı doğrusal quadratik başarım indeksini temel alarak oluşturulan uygunluk fonksiyonu ile doğrusal denetleyici parametrelerini optimize etmek için yapılandırılır. Farklı denetleyiciler için gerçekleştirilen simülasyon sonuçlan, genetik algoritmaların yükselme zamanı, yerleşme zamanı, ve aşım değeri gibi sınırlayıcı koşullar karşısında en iyi geri besleme kazanç parametrelerini elde ederek, bu raporun amacını karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Modern optimal control theory provides analytical solutions for a set of linear feedback design problems with linear quadratic performance criteria. Recent progress in the field of robust multivariable feedback design has incorporated additional constraints that have addressed the classical concerns with stability margins, system sensitivity, and disturbance rejection. Despite these important advances, many practical design problems arise in which the desired system performance constraints can not be accommodated by the available theoretics techniques. The robust control problem considered here is to design a fixed control system that guarantees the design requirements in the presence of significant bounded uncertainties. These uncertainties consist of variations in the system parameters, unmodeled dynamics, modelling errors, time varying parameters, and unknown disturbances. Genetic Algorithms (GA's), on the other hand, offer a numerical search method that does not require a statement of the mathematical relationship between the performance criteria and the parameter update rule. The objective of this thesis is to demonstrate that GA's provide a method of optimising control system problems with analytically intractable constraints. A linear missile airframe and actuator state space model is developed with linear feedback controller, and implemented in a discrete time simulation. A genetic algorithm is constructed to optimize the linear controller parameters, first with respect to a weighted linear quadratic performance index. Additional performance constraints are then imposed to meet rise time, peak actuator effort, and settling error specifications. Computer simulation results show that the genetic algorithm provides good convergence to near optimal controller designs for each successive combination of constraints.