Activity of protein kinase C as a function of in-vivo and in-vitro ageing in human skin fibroblast and the role of antioxidants
İn-vivo ve in-vitro yaşlanmanın bir fonksiyonu olarak insan deri fibroblastlarında protein kinaz C aktivitesi ve antioksidanların rolü
  1. Tez No: 76444
  2. Yazar: HATİCE DUYGU ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. HÜVEYDA BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
VI ÖZET Protein kinaz C (PKC), serin - treonine özel kinazlann bir ailesidir. PKC ailesinin üyeleri, hücre büyümesi ve farklılaşması, gen ekspresyonu ve hormon salgılamasını da içine alan çeşitli hücresel fonksiyonlarda önemli bir rol oynamaktadır. Son zamanlardaki çalışmalar, PKC'nin hücresel yaşlanmada da önemli bir rolü olabileceğini göstermiştir. PKC aktivitesinin, 19, 37, 61 ve 71 yaşlarında olan vericilerden elde edilen insan deri fibroblastlarında, yaşın bir fonksiyonu (in vivo yaşlanma) ve 5, 7, 9, 12, 14 numaralı pasajlarda, pasaj sayısının bir fonksiyonu olarak (in vitro yaşlanma) saptanması, esas ilgi alanımızı oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlar, PKC aktivitesinin vericinin yaşıyla paralel olarak arttığını ve 61 yaşında en yüksek değere ulaştığını göstermiştir. PKC aktivitesinin, pasaj sayısına bağlı olarak da arttığı bulunmuştur, başka bir deyişle, daha yüksek sayılara pasajlanan hücrelerde, PKC aktivitesi de artmıştır. Buna göre, in vivo ve in vitro yaşlanmayı, PKC aktivitesi bazında karşılaştırmak mümkündür. Bütün deneylerde, PKC aktivitesi forbol miristat asetat (PMA) ilave edilerek ölçülmüş ve sonuçlar pmol/dakika/106 hücre olarak gösterilmiştir. PKC aktivitesi hücre evrelerinin bir fonksiyonu olarak 24 saat boyunca araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, enzim aktivitesi yaklaşık 15 saat içinde, DNA replikasyonundan önceki periyodu göstermek üzere, en yüksek değerini bulmuştur. Bu sonuçlar [3H] timidin katılımı ile daha ileri düzeyde kontrol edilmiş ve 15 saat geçtikten sonra yükselmeye başlayan, 24 saat civarında en yüksek seviyesine ulaşan cpm (sayım / dakika) değerleri elde edilmiştir. Son olarak, antioksidan maddelerin bu sistemdeki rolünü belirlemek amacıyla, silibin dihemisaksinat (SDH) ve alfa-tokoferolün hücre bölünmesindeki rolü araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 50 uM alfa-tokoferol kullanımı, konsantrasyona bağlı olarak hücre bölünmesini yüzde 40 engellemiştir. 1 mM konsantrasyonda SDH kullanılması durumunda ise hücre bölünmesi yüzde 49.67 engellenmiştir. Elde edilen bulgular, PKC'nin hücresel işlemlerde ve yaşlanma fenomenindeki önemi yönüyle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Protein kinase C (PKC) is a family of serine and threonine-specific kinases. Members of the PKC family play a key role in a variety of cellular functions including cell growth and differentiation, gene expression and hormone secretion. Recent reports have shown that it may also play an important role in cellular ageing. Our specific area of interest was the determination of PKC activity as a function of age in human skin fibroblasts obtained from different age donors; 19, 37, 61, 71 years old (in vivo ageing) and as a function of passage number; 5, 7, 9,12, 14 (in vitro ageing). Our results indicated that PKC activity increased with the age of the donor, reaching its maximum value at the age of 61. Passage dependent changes on PKC activity were also observed, namely cells which have undergone higher number of passages, showed an increased activity of PKC. In this respect in vivo and in vitro ageing can be correlated in terms of PKC activity. In all cases PKC activity was measured in the presence of phorbol 12-myristate 13-acetate PMA and results were expressed as cpm/min/106 cell. We have further investigated the activity of PKC as a function of cell cycle for 24 hours. We have found that the activity of the enzyme reached its maximum value in approximately 15 hours, indicating the period before DNA replication. These results were further checked by [3H] incorporation which also gave increasing counts per minute (cpm) after 15 hours with a peak around 24 hours. Finally, in order to study the role of antioxidants on this system, we have performed experiments with silibin dihemisuccinate (SDH) and a-tocopherol to investigate their role on cell proliferation. Our results showed that a-tocopherol inhibited cell proliferation by 40 percent in a concentration dependent manner when used at 50 uM. SDH, also inhibited cell proliferation by 49.67 percent at 1 mM concentration. The results are discussed in view of the importance of PKC in cellular processes and cellular ageing phenomena.