Object oriented design of a distributed scheduling system
Dağıtık bir çizelgeleme sisteminin nesne yönelimli tasarımı
  1. Tez No: 76446
  2. Yazar: SEMİH OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dağıtık bir çizelgeleme sisteminin nesne yönelimli tasarımı sunulmuştur. Bu sistem, gerçek üretim sistemiyle, çizelgeleme sisteminin durumları arasındaki zaman farkını en küçüklemek için, atölye seviyesinde oluşan beklenmeyen durumlara hızlı cevap verebilecek bir şekilde geliştirilmiştir. Önerilen çizelgeleme algoritmasında, çizelgeleme problemi tek makine problemlerine ayrıştırılmıştır. Bu problemler, istemci/sunucu bir sistem mimarisi üzerinde birbirlerinden bağımsız olarak çözülmüşlerdir. Bu mimaride sunumcu, ana çizelgeleme problemlerini çözen ve tek makina çizelgeleme kısıtlarını yaratan birime karşılık gelmektedir. İstemciler ise yerel çizelgeleme yapan ve operasyonları sorumlu oldukları sistem birimlerine eşleyen birimleri temsil etmektedirler. Önerilen çizelgeleme algoritmasında kullanılan dağıtık yapının yanısıra, tasarlanan sistem mimarisi de içerisinde dağıtılmış bir nesne yönelimli yapı barındırmaktadır. Çizelgeleme ve kontrol sistemi nesnelerinin yaratılması ve kullanılması birbirleriyle en az etkileşim içinde olan sistem paketleriyle sağlanmaktadır. Bununla amaçlanan, fonksiyonel olarak birbirlerinden farklı olan sistem birimleri arasındaki bağımlılığı azaltmak ve sistem yükünü farklı sunuculara dağıtmaktır. Sunulan sistemin deneysel çalışması atölye tipi üretim sistemleri için bir problem kümesi üzerinde gerçekleştirilmiş ve önerilen algoritmanın performansının, dağıtık yapısı olmayan diğer algoritmaların performansından daha kötü olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we have presented object-oriented design of a distributed real time scheduling system. We have developed a scheduling system which can respond the system disruptions in shop floor level so that the time lag between the real system state and the state on which the scheduling system works is minimized. In the proposed scheduling system, scheduling problem is decomposed into single machine problems and these problems are solved independently on an object oriented client/server system architecture. In this architecture, server corresponds to the central scheduler, which solves the whole scheduling problem and creates a set of single machine problems for each entity in the system. Clients represent local schedulers, which generate solutions to the respective single machine problems and dispatch the operations to their system entity. In addition to the distributed scheduling approach proposed, the designed system architecture also facilitates a distributed object-oriented structure. The creation and manipulation of scheduling and control system objects is designed to be handled in loosely coupled system packages, which are designed to decrease the dependency between functionally different system modules and to distribute the system load into different object servers. In the experimental study of the proposed system on a set of job shop problems, the proposed algorithm did perform no worse than the algorithms which solves the whole problem without any distribution mechanism.