Genç-erişkin türk toplumunda yüz estetiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of facial aesthetics in YOUNG-ADULT Turkish society
  1. Tez No: 764476
  2. Yazar: İREM YOLCU KIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı; genç erişkin dönemdeki Türk popülasyonunda çekici yüzlere sahip bireyler ile çekici olmayan yüzlere sahip bireylerin yumuşak doku parametrelerinin farklılık gösterip göstermediğinin değerlendirilmesi, ortodonti literatüründe sıklıkla kullanılan standart normlar yerine çekici yüzlere ait açısal ve oransal yumuşak doku parametrelerinin tespiti ve elde edilen verilerin literatür verileri ile karşılaştırılmasıdır. Yaşları 20-31 arasında olan, 88 kadın ve 61 erkek olmak üzere 149 bireyin katılımı ile gerçekleştirilen çalışmada; her bir katılımcıdan profil ve cephe fotoğrafları çekildi. 4 ortodontist, 4 plastik cerrah, 4 diş hekimi, 4 mimar ve 4 meslek dışı bireyden oluşan panel üyelerinden, katılımcılara ait fotoğraflara yüz estetiğinin değerlendirilmesi amacıyla 1-10 değerleri arasında puan vermeleri istendi. 7 puan ve üzeri alan 13 birey yüz estetiği açısından çekici grubu oluştururken; 3 puan ve altında puanlar alan 13 birey de çekici olmayan grubu oluşturdu. Yapılan puanlama sonucu, erkek katılımcılar çekicilik açısından yeterli puanları alamadığı için çalışma dışı bırakıldı. Bu yüzden yapılan çalışmanın sonucu sadece kadın bireyleri yansıtmaktadır. Elde edilen veriler, Bağımsız T-testi ile Mann Whitney U-testi kullanılarak istatistiksel analizlere tabi tutuldu. Cephe fotoğrafları üzerinde yapılan analizler sonucu; interpupiller genişliğin, yüz genişliği ve bigonial genişliğe oranları yüksek puan alan grupta düşük puan alan gruba göre anlamlı şekilde daha düşük bulundu. Alın yüksekliğinin, üst yüz yüksekliğine oranı; yüz genişliğinin, yüz yüksekliğine oranı; burun kanatları genişliğinin burun yüksekliğine oranı yüksek puan alan grupta düşük puan alan gruba göre anlamlı şekilde daha yüksek bulundu. Profil fotoğrafları üzerinde yapılan analizler sonucu; alt dudak projeksiyon açısı, orta ve alt fasial üçlü açısı ile nasal açı yüksek puan alan grupta düşük puan alan gruba göre anlamlı şekilde daha düşük bulunurken, fasial konveksite açısı daha yüksek bulundu. Yüzün vertikal gelişiminin, burun ucu pozisyonunun, yüzün vertikal ve transversal oranlarının ve fasiyal konveksite açısının yüz estetiğinin değerlendirilmesinde önemli subjektif belirteçler olabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether the soft tissue parameters of individuals with attractive faces and individuals with unattractive faces differ in the young-adult Turkish population, to determine the angular and proportional soft tissue parameters of attractive faces instead of the standard norms frequently used in the orthodontic literature and to compare the obtained data with the literature data. In the study, which was carried out with the participation of 149 individuals, 88 women and 61 men, aged between 20-31; profile and facade photos were taken from each participant. Panel members consisting of 4 orthodontists, 4 plastic surgeons, 4 dentists, 4 architects and 4 non-professional individuals were asked to rate the photographs of the participants between 1-10 in order to evaluate their facial aesthetics. While 13 individuals who scored 7 points or more formed the attractive group in terms of facial aesthetics; 13 individuals who scored 3 points or less formed the unattractive group. As a result of scoring, male participants were excluded from the study because they could not get enough points in terms of attractiveness. Therefore, the result of the study only reflects female individuals. The obtained data were subjected to statistical analysis using Independent T-test and Mann Whitney U-test. As a result of the analysis made on frontal view photographs; the ratios of interpupillary width to face width and bigonial width were found to be significantly lower in the high score group than in the low score group. The ratio of forehead height to upper face height; the ratio of face width to face height; the ratio of the width of the nose wings to the height of the nose was found to be significantly higher in the high score group than in the low score group. As a result of angular analyzes on profile photos; lower lip projection angle, middle and lower facial triplet angle, and nasal angle were found to be significantly lower in the high score group than in the low score group, while the facial convexity angle was found to be higher. In the study; it was seen that the vertical development of the face, the nasal tip position, the vertical and transversal ratios of the face, and the angle of facial convexity could be important subjective markers in the evaluation of facial aesthetics.