Exploring forest kindergarten practices in Türkiye: Kindergarten founders', teachers', and parents' knowledge of forest pedagogy
Türkiye'deki orman anaokulu uygulamalarinin incelenmesi: Kurucularin, öğretmenlerin ve ebeveynlerin orman pedagojisi bilgileri
- Tez No: 764477
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmanın amacı çok boyutludur. Birincisi, Türkiye'nin üç farklı coğrafi bölgesindeki orman anaokullarının uygulamalarını incelemektir. İkincisi, bu okulların kurulum ve işletim sürecinde okul kurucuların karşılaştığı zorlukları ve kolaylıkları (elverişli koşulları) ve karşılaştıkları zorluklarla baş etme yollarını tespit etmektir. Üçüncüsü, orman anaokullarında çalışan öğretmenlerin bir orman okulunda çalışırken karşılaştıkları zorlukları ve kolaylıkları ve zorluklarla baş etme yollarını tespit etmektir. Dördüncüsü, Orman Pedagojisini uygularken, kurucu ve öğretmenlerin okullarının kurulduğu coğrafi ve kültürel bağlama bağlı olarak ihtiyaç duyduğu kültürel adaptasyonları incelemektir. Beşincisi, kurucuların, öğretmenlerin ve ebeveynlerin Orman Pedagojisi bilgilerini ortaya çıkarmaktır. Sonuncusu, ebeveynlerin Orman Pedagojisi bilgilerinin orman anaokullarından beklentileriyle nasıl ilişkili olduğunu araştırmaktır. Çalışmanın katılımcılarını [N = 21], orman anaokullarının kurucuları (N = 3), öğretmenleri (N = 9) ve ebeveynleri (N = 9) oluşturmuştur. Okul bahçesinin her gün ve düzenli kullanımı gibi ortak uygulamalara rağmen orman anaokullarının tipik olmadığını ortaya koymuştur. Kullandıkları dış mekân ortamlarının çeşitliliği, coğrafi özelliklerinden dolayı bölgeden bölgeye değişmektedir. Bununla birlikte, anaokullarını çevreleyen yapılandırılmamış/âtıl ve yüksek sağlarlığa sahip (affordable) doğal ağaçlık ya da ormanlık alanların olmaması gibi zorluklar tüm okullar için ortaktır. Tüm okullardaki kurucular ve öğretmenlerin sürdürülebilirlik, riskli oyun ve bunların önemi hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin oyun, riskli oyun ve çamurla oyunu takdir etmelerini sağlayan bilgilere sahip olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study had several objectives. First, to investigate the practices of forest kindergartens in three different geographic regions of Türkiye. Second, to explore how the founders of forest kindergartens overcome challenges and take advantage of favorable circumstances as they set up and run the kindergartens. Third, to research the challenges and favorable circumstances that teachers face in such kindergartens and ways to deal with them. Fourth, to examine what kinds of cultural adaptations kindergarten founders and teachers need to make to use Forest Pedagogy in their own culture or location. Fifth, to elicit the kindergarten founders', teachers', and parents' knowledge of Forest Pedagogy. And sixth, to explore how parents' knowledge of Forest Pedagogy relates to their expectations of forest kindergartens. This study included members of the forest kindergartens (N = 21), which comprised the founders (N = 3), teachers (N = 9), and parents (N = 9). The study discovered that forest kindergartens were not typical, despite sharing similar practices with other kindergartens, such as the daily use of outdoor playgrounds. The diversity of the outdoor settings employed by forest kindergartens varied from region to region, depending on their geographical characteristics. However, they shared certain challenges with other kindergartens, such as a lack of unstructured and affordable natural settings surrounding the kindergartens. In all cases, the kindergarten founders and teachers had limited knowledge of sustainable attitudes for children and the significance of risky play. Yet, the parents possessed the knowledge to value free, muddy, and risky play throughout the year.