Blockchain based solution for electronic health record integrity
Elektronik sağlık verilerinin bütünlüğü için blokzincir tabanlı çözüm
- Tez No: 764481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi sağlık alanında da büyük gelişmeler meydana gelmiştir. Bu süreçte, elektronik sağlık verilerinin işlenmesi için birçok çözüm yöntemi önerilmiştir. Bu gelişmelerin altında dikkate alınması gereken kritik faktörler olduğu bir gerçektir. Elektronik sağlık alanında ki bu bilgiler bazı kötü amaçlı kuruluşlar ve kişiler tarafından rağbet görmektedir. Ek olarak, bu sağlık verileri için geniş bir pazar bulunmaktadır. Bu nedenle elektronik sağlık veri sistemlerinde hastanın mahremiyeti, sistemin çalıştırılabilirliği ve saldırılara karşı korunabilmesi temel gereksinimlerdir. Bu güvenlik önlemlerini sağlamak için sunulan yöntemlerden birisi de blokzincir teknolojisidir. Elektronik sağlık verilerinin korunması için hem pratik hem de teorik olmak üzere bir çok çalışma yapılmıştır. Bu tezde verilerin bütünlüğünü sağlamak için blok zinciri tabanlı tıbbi anket sistemi önerildi. Sistem, Algorand blok zinciri üzerinde gerçekleştirilmiş ve adımları verilmiştir. Aynı zamanda, hız ve bellek kullanımı açısından performans testleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, great developments have occurred in the healthcare area, as in every field. Over time, many solutions have been proposed for the processing of electronic health data. As a fact, there are critical factors that should be considered under these developments. This information in the field of electronic health is demanded both by some harmful organizations and people. In addition, there is an extensive market for these informations. Therefore, in electronic health data systems, the privacy of the patient, the executability of the system, and its protection against attacks are milestone requirements. One of the methods offered to provide these security measures is the blockchain technology. Many theoretical and practical blockchain-based studies have been achieved for preserving electronic health data. In this thesis, a blockchain based medical survey system is proposed to achieve the data integrity. The system is implemented on the Algorand blockchain and its steps are given. We also do the benchmark of the proposed system in terms of time and memory usage.