Caring practices and leadership in schools during the pandemic: A case study
Pandemi döneminde okullarda duyarlı yaklaşımlar ve liderlik: Bir durum çalışması
- Tez No: 764480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimin uzaktan eğitime dönüşmesi eğitim kurumlarını harekete geçirmiştir. Okullar topluma bağlı kurumlar olması nedeniyle pandemiden çabuk etkilenmelerine neden olmuş bu da okul içindeki ilişkileri etkilemiştir. Bu durum, okul üyeleri arasında sağlıklı bir ilişki sürdürmeye çalışan yöneticiler için zor bir hale gelmiştir. Böylece okula olumlu bir iklimin getirilmesi için duyarlı liderlik ve pratikleri ön plana çıktı. Bir liderlik teorisi olarak duyarlı liderlik, araştırmacılar tarafından öne sürülen bazı özellikler ve unsurlar ile teoriye ışık tutmaktadır. Duyarlı liderlik ve pratiklerinin geleneksel olmayan ortamlarla bağlantılı olması nedeniyle bu çalışmada alternatif okullara odaklanılmıştır. Kendini demokratik bir okul olarak tanımlayan alternatif bir özel okulda, okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından algılanan duyarlı liderlik ve pratiklerini incelemeyi amaçlamıştır. Bir vaka çalışması olan bu araştırma için İstanbul'da hem ilkokul hem de ortaokula sahip alternatif bir özel okula odaklanılmıştır. Katılımcıları belirlemek adına amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veriler 7'si yönetici, 6'sı öğretmen olmak üzere toplam 13 katılımcı ile çevrimiçi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, duyarlı liderlik ve uygulamalarının yönetici ve öğretmenler tarafından nasıl tecrübe edildiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, öğretmenlerin bakış açısından yöneticilerin göstermiş olduğu duyarlı liderlik ve pratikler farklılık göstermiştir. Sonuç olarak eğitim kurumlarında duyarlı liderlik ve pratikleri okul paydaşları için önemli olduğundan gelecek çalışmaların örneklemi geliştirmesi ve bu teoriyi detaylandırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
When pandemic show itself and face to face education has turned into distance education, each educational institutions had difficulty to take an action. The reason of schools connected to society, they affected quickly so the relationships inside them. This situation became a challenge for school administrators when sustaining a healthy relationship among school members. Thus, bringing a positive climate to school needed and caring practices became prominent among school members. Caring characterized by the concepts of positive psychology, happiness, well-being, and positivity. As a leadership theory, there are some characteristics and elements that is put forward by researchers give insights to this theory. The reason of caring leadership connected with non-traditional settings; this study focused on an alternative school. Thus, this study aims to investigate the concept of caring leadership and practices as perceived by school administrators and teachers at an alternative private school that identifies itself as a democratic school. The case study covers an alternative private school that has both primary and secondary school in Istanbul. Purposive sampling method used to select participants. The data were collected through online semi-structured interviews with total 13 participants that 7 of them from administrators and 6 of them from teachers. The findings show that caring leadership and practices bring a positive environment to school. However, the caring leadership and practices shown by the administrators differed from the teacher's point of view. As a result, since caring leadership and practices in educational institutions are important for school stakeholders, subsequent research needed to gain more understanding to the theory of caring leadership in educational institutions.