Siyasal-felsefi bir problem olarak retorik: Platon'un siyaset felsefesi bağlamında bir inceleme
Rhetoric as a political-philosophical problem: A study in the context of Plato's political philosophy
  1. Tez No: 764498
  2. Yazar: MELEK BAYZAN KESELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Platon'un siyaset felsefesi üzerinden retoriğin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir ikna etme sanatı olarak bilinen retoriğin Platon'un siyaset felsefesinde nerede konumlandığı ve retoriğe dair yapılan eleştirilerin sebepleri incelenmeye çalışılacaktır. Bu amacımızı gerçekleştirebilmek için aşamalı bir inceleme yapılacaktır. İlk bölüm retoriğin ne olduğu ve gelişim sürecine ayrılmış ayrıca sofistin ve sofist geleneğin yer yer Platon çizgisi üzerinden detaylandırılmasından oluşurken son bölüm Platon'un kendi yazdığı eserler ışığında retoriğin, sofistin ne olduğu ve siyaset felsefesi için neden önemli ve eleştirel olduğu anlatılmaya çalışılacaktır. Platon'un eserleri üzerinden yapacağımız retorik incelemesinde temel problemimiz retoriğin neden siyasal bir mesele olduğu ve siyaset felsefesi ile kurduğu ilişkinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to study rhetoric through Plato's political philosophy. It will be tried to examine where rhetoric, known as an art of persuasion, is located in Plato's political philosophy and the reasons for the criticisms of rhetoric. In order to achieve this aim, a phased study will be carried out. While the first part includes what rhetoric is and its development process, and also the occasional elaboration of sophist and the sophist tradition on the line of Plato, the last part will try to explain what rhetoric is and why it is important and critical for political philosophy in the light of Plato's own works. Our main problem in the rhetoric analysis that we will make through Plato's works is to examine why rhetoric is a political issue and its relationship with political philosophy.