The transformation of Turkish agricultural policies by the effects of reforms driven by internal and external dynamics after 1980
Türk tarım politikalarının 1980 sonrasındaki iç ve dış dinamiklerin yönlendirdiği reformların etkisiyle dönüşümü
  1. Tez No: 764497
  2. Yazar: İLKNUR DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Köylülük sorunsalı ve kalkınmanın gerekliliği olan yapısal dönüşümün kuralları üzerine bütüncül politika bakışı oluşturulan bu tezde, 1980 sonrası döneme özel önem verilerek Türk tarım politikaları üzerine çok boyutlu bir politika analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda köylülük sorunsalı“kaybolma”ve“direnme”olmak üzere iki yaklaşımla sınıflandırılmaktadır. Kaybolma yaklaşımı; sanayileşme, küreselleşme ve metalaşma yanında özellikle neoliberal politikaların devreye girmesiyle“modern kapitalist tarım”veya“tarımsal ticaretin”köylü üretim tarzının yerini aldığını ve bu sürecin“köylüsüzleştirme”olarak adlandırıldığını ayrıca“tarımdan uzaklaşmanın”da bu sürece eşlik ettiğini belirtmektedir. Öte yandan, direnme yaklaşımı ise köylülüğün tüm engellere rağmen sürebildiğini ve yeniden üretildiğini savunan farklı bir mantıkla tanımlanmaktadır. Bu yaklaşımlar temelinde, bu tezde, nitel içerik analizi yöntemi kullanılarak Kalkınma Planları incelenmekte ve 1960 yılından itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarında yer alan tarımla ilgili söylemler analiz edilmektedir. Türk tarım politikaları, üç ana çerçevede değişmiş olup, bunları; Türk siyaseti, özellikle siyasi iktidar ve muhalefet, kamu politikaları ve idari reformlar ve Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası ile yapısal fonlara uyum çalışmaları şeklinde sınıflandırmak mümkündür. Tarihsel değişim ve reformların yansımaları, politika aktörleri ve köylüler üzerinde etkili olmuştur. Bu bağlamda, kamu politikası (policy), siyaset (politics) ve devlet/kurumsal çerçeve (polity) bağlamında süreklilikler/kopuşlar ve bütünleşmeler/çatallaşmaların açıklığa kavuşturulmaya çalışıldığı tezin ana sorunsalı köylülük ve tarımsal dönüşüm olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis building an integrated policy view on the peasant question and the necessities of the structural transformation of development, a multidimensional policy analysis is carried out on Turkish agricultural policies with special emphasis on the period after 1980. The peasant question is classified into two approaches in the literature as;“disappearance”and“persistence”. The disappearance approach declares that with the industrialization, globalization and commodification particularly by the introduction of the neoliberal policies,“modern capitalist agriculture”or“agribusiness”replaces the peasant mode of production called as“depeasantization”and this process is accompanied with“deagrarianization”. On the other hand, the persistence approach is defined in a different logic that the peasants are sustaining and reproducing themselves despite all obstacles. Based on these two approaches, the Development Plans are examined using the qualitative content analysis method. Moreover, the discourses used in the minutes of Grand National Assembly of Türkiye since 1960 are analyzed. Turkish agricultural policies have been changed in the direction of three dimensions; Turkish politics in particular the political power and opposition, the public policies and administration reforms and efforts to alignment with the EU Common Agriculture Policy and structural funds. The reflections of the historical changes and reforms have had influences on policy actors and on peasants. In this context, the peasant question and agrarian transformation are the main questions through which continuities/discontinuities and integrations/bifurcations are tried to be clarified within the context of public policy, polity and politics dimensions.