An assessment of localization policies in Turkey: The case of mobile telecommunication sector
Türkiye'de yerelleştirme politikalarının bir değerlendirmesi: Mobil telekomünikasyon sektörü örneği
  1. Tez No: 764510
  2. Yazar: MUSA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezin temel amacı, Türkiye'nin mobil telekomünikasyon sektöründeki inovasyon politikalarını değerlendirmektir. Sınırlı sayıda küresel şirket, mobil telekomünikasyon teknolojileri üretmektedir. Bu şirketler altyapı pazarına hâkim durumdadır. Türkiye'deki politika yapıcılar birçok strateji belgesinde elektronik haberleşme sektöründe yerli üretimi hedef olarak belirlemişlerdir. ULAK firması kurulmuş ve yaklaşık 150 firmaya ev sahipliği yapan HTK, sektörde üretim yapmak üzere oluşmuştur. Öte yandan, mobil operatörler imtiyaz ve yetki belgeleri ile yerli malı satın almakla yükümlüdür. Bu tez, belirtilen politikaları konsolide ederek bir inovasyon sistemini tanımlar. Sistemdeki itici güçlerin ve engellerin neler olduğu bu tezin temel araştırma sorusudur. Araştırma için yarı yapılandırılmış görüşmeler, ikincil veri kaynakları ve doküman inceleme yöntemleri tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular işlevsel olarak sınıflandırılmıştır. Son olarak, politika yapıcılar birçok politika belgesinde hem 5G hem de sonraki nesiller için yerli üretim hedeflerinin altını çiziyor. Bu tez, bulgulara dayalı olarak politika engellerinin üstesinden gelmek için ilgili politika araçlarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to evaluate Turkey's innovation policies in the mobile telecommunications sector. A limited number of global companies produce mobile telecommunication technologies. These companies dominate the infrastructure market. Policymakers in Turkey have set domestic production in the electronic communications sector as a target in many strategy documents. ULAK company was established, and HTK, which hosts approximately 150 companies, has formed for production in the industry. On the other hand, mobile operators are obliged to purchase domestic goods with concession and authorization documents. This thesis defines an innovation system by consolidating the stated policies. What are the drivers and barriers in the system is the main research question of this thesis. For the research, semi-structured interviews, secondary data sources, and document analysis methods were preferred. The findings obtained as a result of the research were classified on a functional basis. Finally, the policymakers underline the domestic production targets for both 5G and subsequent generations in many policy documents. This thesis proposes relevant policy instruments to overcome policy barriers based on the findings.