Küreselleşme sürecinde KOBİ'ler ve KOBİ'lerde e-ticaret uygulamaları
- Tez No: 117195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE KOBÎ'LER VE KOBİ'LERDE E-TİCARET UYGULAMALAR Nurullah TAÇ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2002 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hasan BAKIR, Bu tezin amacı, KOBİ'ler hakkında genel bir çerçeve çizerek dünyanın çeşitli yerlerinde ampirik araştırmalar sonucu elde edilen veriler üzerinde uygulamalı çalışma yapmaktır. Dört bölümden oluşan tezin uygulama kısmı Dördüncü Bölümde yer almaktadır. Birinci Bölümde, konunun derinlemesine analizi için gerekli olan genel teorik altyapı anlatılmaya çalışılmıştır. KOBİ'lerin çeşitli kuruluşlarca yapılan tanımlarına yer verilmiştir. KOBİ'lerin avantajları ve dezavantajları ayrıntıları ile irdelenmiştir. İkinci Bölümde dünyada KOBİ'lerin durumu incelenmiştir. Avrupa Birliği'nde, ABD'nde ve OECD ülkelerindeki KOBİ'lerin faaliyet alanları, konumları ve devletlerce uygulanan politikalar ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde ise Türkiye'deki KOBİ'ler hakkında bilgi verildikten sonra, KOBİ'lerin sorunları tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Finansman ve bilgi eksikliğinin başta olduğu sorun listesinde, devletin yapması gereken işlerin yanında işletmelerin eyleme geçirmeleri gereken öneriler dile getirilmiştir.“Buraya Tıklayın”ekonomisinin ürünü olan E-Ticaret uygulamaları ile küreselleşen dünyada KOBİ'lerin gelecek projeksiyonları ve dünyadaki uygulamaların incelendiği Dördüncü Bölümde, Eskişehir'deki KOBİ'lerin üzerinde bir deneme yapılmıştır. Bugün birçok banka, bankacılıkla ilgili işlemlerini İnternet üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. Ayrıca imalat ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren birçok KOBİ de, oluşturdukları sanal mağazalardan ürün ve hizmetlerini satmaktadırlar. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde KOBİ'ler arasında İnternet üzerinden yapılacak ticari işlemlerin hacminin çok büyük oranlara ulaşacağı düşünülerekm hazırlanan tezin bu bölümünde; elektronik ticaretin kavram ve tanımları, çeşitleri, ticarete getirdiği değişimler, araçlar, eğilim ve etkilerden bahsedilmiştir. Tezin sonuç bölümünde de, küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimlerinin ışığı altında KOBİ'lerin E-Ticaret uygulamalarına ağırlık vermeleri gerektiğinden, network imkanlarından faydalanmalarının kendilerine sağlayacağı avantajlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis aims to provide a general framework to the status of SMEs as a whole and practise on some empirical data gained by researchers around the world. The applied analysis section of the thesis, which is comprised of four parts, takes place in Chapter 4. The first chapter sets the general theoritical framework necessary for later in- depth and applied analysis of the issue. In a concise and succinct manner, Chapter 1 defines SMEs from different perspectives put forward by various organisations, and discusses the characteristics, advantages and disadvantages of SMEs as a whole. Chapter 2 concisely and briefly explains the status of SMEs in the world, particularly the general practices in Europe, the USA, Japan, and the OECD countries, supplementing updated figures together with government policies implemented. Chapter 3 explores in broader sense various challenges and problems SMEs face in Turkey and suggests solutions to each problem. It also furnishes suggestions for governments to put into practice as well as for businesses to adopt action plans to do away with their problems, at the top of which come the problems related with finance and lack of knowledge. An experiment has been carried out in Chapter 4 on SMEs in Eskişehir, where also E-commerce, which is a direct offspring of“Click Here”economies, and future projections of the SMEs in a globalising world and general practices are investigated. Today, greater number of banks carry out their operations via the Internet free of charge. Moreover, a great number of SMEs operating in both manufacturing and services sector sell their products and services at their virtual stores. In this part of the thesis, which has been basically written with the assumption that the share of the electronic commerce among SMEs will reach a considerable amount in the coming years, the concept and the definition of e-commerce is given, the changes it has brought, the tools used, the trends and the effects are analysed. Finally, conclusion and assessment section presents, given the globalisation and localisation trends, an overview on priorities to be defined for SMEs who, not should, but must prioritise electronic commerce activities and exploit the opportunities and benefits of the networks.