Ricci eğriliği sabit olan Cayley çizgeleri
Cayley graphs with constant Ricci curvature
- Tez No: 764567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Lin, Lu ve Yau tarafından tanıtılan (kaba) Ricci eğriliği, lokal olarak sonlu çizgeler üzerinde bir izomorfizm invaryantı sunmaktadır. Bu nedenle, Ricci eğrilikleri bilinen çizge ailelerine ait bir katalog oluşturmak önemlidir. Eğriliklerin hesaplanmasında kullanılan önemli araçlardan biri Eşleşme Koşuludur. Bu tezin amacı, eşleşme koşulunu kullanarak Ricci eğriliği sabit olan Cayley çizge aileleri oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The (coarse) Ricci curvature introduced by Lin, Lu, and Yau provides a useful isomorphism invariant on locally finite graphs. Therefore, it is important to build up a catalogue for graph families with known Ricci curvatures. One of the important tools used in calculating curvatures is the Matching Condition. The aim of this thesis is to construct Cayley graph families with constant Ricci curvature using the Matching Condition.