Türk sigortacılık sisteminde katılım sigortacılığının yeri ve önemi
The place and importance of participation insurance in the Turkish insurance system
  1. Tez No: 764566
  2. Yazar: AHMET SEDAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Özellikle son yıllarda önemli ölçüde gelişme gösteren ve bankacılık sektöründe gittikçe büyümekte olan bir yere sahip olan katılım bankacılığı, verdiği hizmetler açısından konvansiyonel bankacılıkla eşit düzeye yaklaşmıştır. Katılım sigortaları tarafından sunulan sigortacılık hizmetleri, İslami usullere uygun tekafül sisteminin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışmada Türkiye Finans ve Vakıf Katılım Bankaları'nın 2016-2021 yılları arası sundukları hizmetler TKBB raporları çerçevesinde karşılaştırılmış ve katılım sigortacılığının Türk bankalarında ülke ekonomisine sağladığı katkı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In particular, participation banking, which has been significantly improving in recent years and is growing in the banking sector, has come close to the same level as conventional banking in terms of its services. The insurance services provided by the accession insurance policies have led to the emphasis on the monopoly system in accordance with Islamic procedures. In this study, the services offered by Turkish Finance and Foundation participation banks from 2016-2021 were compared under the TKBB reports and the contribution of participation insurance to the country's economy in Turkish banks was found.