1945-1960 yılları arasında Batı sanatında müzik ve plastik sanatlarda doğaçlama
Improvisation in music and plastic arts in Western art between 1945–1960
  1. Tez No: 764575
  2. Yazar: HATİMET HATİCE BOYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezin amacı, doğaçlama kavramını, Batı Sanat tarihi içinde, müzik ve plastik sanatların karşılaştırmasını yaparak anlamaya çalışmaktır. Plastik sanatlar ve müzik tarihinde önemli dönüm noktaları olarak görülen dönemlerden örnekler seçilerek, bu örneklerle birlikte kanonların nasıl oluştuğuna ve oluşan bu kanonların İkinci Dünya Savaşının sonundan, 1960'lara kadar nasıl ihlal edildiği üzerinde durulmuştur. Asıl amaç dönemleri ve yapıtları kronolojik olarak sunmak değildir ancak; üzerinde durulan kavramın izini sürerken anlatımı en erken tarihlerden almanın uygun olacağına karar verilmiştir. Doğaçlama kavramının 'düzen' ve 'kaos' ile ilişkisini görmeye çalışmak, çalışmanın çerçevesini genişleterek, kaos teorisi, kaos miti ve düzen inşasının sanatları nasıl kategorize ettiği ve daha sonra bu kategorizasyonun giderek hem kendi içerisinde hem de büyük anlatının içinde nasıl dağıldığı hakkında bir bakış açısı sunmayı hedeflemiştir. Plastik sanatlarda, doğaçlama düşüncesi etrafında izi sürülen düzen inşası ve yıkımı bir yandan müzik alanındaki üretimlerde de incelenmiştir. Belirtilen tarih aralığına gelene kadar plastik sanatlar ve müzik yapıtları incelenmiş; İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde ise her iki alandaki üretimlere odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the concept of improvisation by comparing music and plastic arts in the history of Western Art. By choosing examples from the periods that are seen as important turning points in the formation of canons in the history of art and music, it is emphasized how the canons were formed with these examples and how they were violated from the end of the Second World War to the 1960s. The main purpose is not to present the periods and works chronologically, but; While tracing the concept under consideration, it was decided that it would be appropriate to take the narration from the earliest dates. Trying to see the relationship of the concept of improvisation with 'order' and 'chaos' aims to expand the framework of the study and to provide information about how chaos theory, chaos myth and order construction categorize the arts and then how this categorization is dispersed. The construction and destruction of order in the plastic arts, traced around the idea of improvisation, has also been examined in productions in the field of music. Plastic arts and musical works were examined until the specified date range; In the post-World War II period, the focus was on production in both areas.