Oyun tabanlı öğrenme yaklaşımına dayalı etkinliklerin 4. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, kavram gelişimlerine ve iletişim becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of play-based learning approach activities on 4th grade students' academic achievement, concept development and communication skills
  1. Tez No: 764601
  2. Yazar: ALPER EYİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Oyun tabanlı öğrenme yaklaşımına dayalı etkinliklerin, öğrencilerin akademik başarılarına, kavram gelişimlerine ve iletişim becerilerine etkisin incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test, son test, kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya deney ve kontrol grubu olarak 55 öğrenci katılmıştır. Deney grubunda eğitsel oyun etkinlikleri kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi, İletişim Becerileri Ölçeği ve Kavram Gelişim Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Shapiro-Wilk normallik testi, bağımlı örneklemler t-testi ve bağımsız örneklemler için t-testi analizi kullanılmıştır. Bulgular: Analiz sonucuna göre deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı, kavram gelişimi ve iletişim becerileri ön test puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Deney ve kontrol gruplarının akademik başarı, kavram gelişimi ve iletişim becerileri son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırma sonucunda, oyun tabanlı öğrenme yaklaşımına dayalı etkinliklerin dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarılarını, kavram gelişimlerini ve iletişim becerilerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It aims to examine the effect of activities based on play-based learning approach on students' academic achievement, concept development and communication skills. Method: In the study, quasi-experimental desing with pretest, posttest, control group, which is one of the quantitative research methods, was used. 55 students participated in the research as experimental and control groups. Educational game activities were used in the experimental group. Academic Achievement Test, Communication Skills Scale and Concept Development Test were used as research instruments in the research. Shapiro-Wilk normality test, dependent samples t-test and independent samples t-test analysis were used in the analysis of the data obtained as a result of the research. Findings: According to the results of the analysis, no significant difference was found between the experimental and control groups in terms of academic achievement, concept development and communication skills pre-test score averages. Significant difference was found between the academic achievement, concept development and communication skills post-test mean scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. Conclusions: As a result of the research, it was determined that the activities based on the play-based learning approach positively affected the academic achievement, concept development and communication skills of the fourth grade students.