Kırşehir il merkezindeki ilkokul öğretmenlerinin obez öğrencilere karşı önyargılarının belirlenmesi
Determining the prejudices of primary school teachers against obse students in Kirşehi̇r provincial center
- Tez No: 764602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Obez bireylerin kiloları nedeniyle önyargı, damgalanma ve ayrımcılığa uğramaları birçok probleme yol açabilecek yaygın bir sorundur. Kesitsel tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma ilkokul öğretmenlerindeki obezite önyargılarının belirlenmesi amacıyla Kırşehir ili merkezindeki ilkokullarda görev yapan öğretmenler üzerinde yapıldı. Çalışmanın verileri 1 Mart 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında toplandı. Çalışma 22 ilkokuldan 200 öğretmen ile tamamlandı. Çalışmada katılımcıların obezite önyargılarının ölçülmesi amacıyla GAMS-27 Obezite Önyargı Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Prejudice, stigma and discrimination of obese individuals due to their weight is a common problem that can lead to many problems. This cross-sectional descriptive study was conducted on teachers working in primary schools in the city center of Kırşehir in order to determine obesity prejudices in primary school teachers. The data of the study were collected between March 1, 2021 and August 31, 2021. The study was completed with 200 teachers from 22 primary schools. In the study, the GAMS-27 Obesity Bias Scale was used to measure the obesity biases of the participants.