Coğrafya, aidiyet, hafıza bağlamında 1989 Bulgaristan göçünün kimlikleri
Identities of 1989 Turkish migration from Bulgaria in the context of geography, belonging, memory
- Tez No: 764607
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF EKİN AKŞİT VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışma 1989 yılında Bulgaristan'dan zorunlu bir göç sonucunda Türkiye'ye gelen göçmenlerin kimliklerine odaklanılarak inşa edilmiştir. Çalışma; aidiyet, coğrafya ve hafıza bağlamında 1989 Bulgaristan göçünün kimliklerini ele almaktadır. Bireyin ve topluluğun sahip olduğu bellek, kültür, mekânın; kimliğin sürdürülmesi, dönüşmesi ve yeni bir form kazanması üzerindeki etkileri, zorunlu göç sonucunda gelinen yeni bir coğrafyada kimliğin nasıl görünürlük kazandığı sorunsallaştırılarak 1989 Bulgaristan göçünün kimlikleri incelenmiştir. Bir topluluğun kolektif kimliğinin ortaya çıkmasında etkili olan müşterek davranış örüntüleri, alışkanlıklar ve yatkınlıklar, sahip olunan kültür ve kimlik arasındaki organik ilişki, toplumsal belleğin yaratmış olduğu ortaklık duygusu, coğrafyanın kimliğin şekillenmesinde ve dönüşümündeki etkisi izlenerek çalışma inşa edilmiştir. Kimliğin direngenliği, dönüşümü ya da yeni bir boyut kazanması bağlamında coğrafya ve yeni bir coğrafyanın mesken edinilmesi önemli bir noktada durmaktadır. Bununla birlikte kolektif bellek ve ortak deneyimler, toplumsal kimlik ve kültür arasındaki ilişki de bir göçün kimlikleri üzerinde anlamlı etkilere sahiptir. Bu çalışma, bir göçün; 1989 Bulgaristan zorunlu göçünün kimliklerine odaklanarak bir göçmen kimliği çalışması olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was constructed by focusing on the identities of the immigrants who came to Turkey from Bulgaria in 1989 because of a forced migration. The research analyses the identities of the 1989 Bulgarian migration in the context of belonging, geography, and memory. In the context of culture, personal and social identity, remembering, resilience and transformation of an identity; the identities of the 1989 Bulgarian migration were examined by problematizing how identity gains visibility in a new geography. The study was constructed by following the common behavioral patterns, habits and predispositions that are effective in the emergence of the collective identity of a community, the organic relations between the culture and identity, the social memory, and the effect of geography on the shaping and transformation of identity. In the context of the resilience, transformation or gaining a new dimension of identity, new geography becomes more of an issue. However, the connection between collective memory and common experiences, social identity and culture also have significant effects on the identities of a migration. This study was prepared as an immigrant identity study focusing on the identities of the 1989 Bulgarian forced migration.