Yaşlılara uygulanan akupresin, konstipasyon semptomlarına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of acupressure on constipation symptoms and quali̇ty of life in ELDERLY people
  1. Tez No: 764606
  2. Yazar: TUĞBA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yaşlıları fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden olumsuz etkileyen ve tedavi maliyetlerini arttıran bir sorun olan konstipasyonun etkin bir şekilde yönetimi önemlidir. Tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalar, hemşirelere ve konstipasyonu olan hastalara nonfarmakolojik, kolay ve güvenli bir müdahale seçeneği sunmaktadır. Bu çalışma, LI4, CV12, ST25 ve ST36 akupunktur noktalarına, her noktaya üç dk olmak üzere toplam 21 dk uygulanan akupresin, yaşlı bireylerin konstipasyon semptomları ve yaşam kalitesine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kalitatif ve kantitatif olmak üzere karma yöntemli, çift körlemeli, randomize, plasebo kontrollü, ön test-son test kontrol gruplu bir çalışmadır. Çalışmaya bir aile sağlığı merkezine başvuran ve konstipasyon tanısı konulan 65 yaş üstü, 41 akupres, 40 plasebo akupres grubuna olmak üzere 81 birey dahil edilmiştir. Çalışma öncesinde; etik kurul onayı, yaşlı bireylerin bilgilendirilmiş gönüllü olurları ve araştırmanın yapılabilmesi için gerekli olan diğer tüm izinler alınmıştır. Araştırmanın verileri; Birey Tanıtım Formu, Konstipasyon Değerlendirme Ölçeği (Constipation Assessment Scale/CAS), Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği (KYKÖ), Visual Analog Skala (VAS), Birey İzlem Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplanmıştır. Akupres grubuna; 12 gün boyunca her gün akupres uygulaması, plasebo akupres grubuna ise aynı süre ve protokol doğrultusunda plasebo akupres uygulaması yapılmıştır. Akupres grubundaki bireyler ile uygulama sonunda bireysel derinlemesine görüşme yapılmıştır. Kantitatif veriler IBM SPSS Statistics for Windows 24.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective management of constipation, which is a problem that negatively affects the elderly physically, socially and spiritually and increases treatment costs, is important. Complementary and integrated applications offer nurses and patients with constipation a non-pharmacological, easy and safe intervention option. This study was carried out to determine the effect of acupressure applied to LI4, CV12, ST25 and ST36 acupuncture points for a total of 21 minutes, three to each point, on the symptoms of constipation and quality of life of elderly individuals. The study is a qualitative and quantitative mixed method, double-blind, randomized, placebo-controlled, pretest-posttest control group study. In this study; a total of 81 elderly individuals over the age of 65 and diagnosed with constipation in a family health center were included, 41 individuals in the acupressure group and 40 individuals in the placebo control group. Ethics committee approval, informed voluntary consent of the elderly and all other necessary permissions to conduct the study were obtained before the study. The data of the study were collected using the Individual Identification Form, the Constipation Assessment Scale (CAS), the Constipation Quality of Life Scale (PAC-QOL), the Visual Analog Scale (VAS), the Individual Follow-up Form and the Semi-Structured Interview Form. Acupressure was applied to individuals in the acupressure group every day for 12 days, and placebo acupressure was applied to individuals in the placebo acupressure group at the same time and in line with the same protocol. In addition, individual in-depth interviews were conducted with the individuals in the acupressure group after the applications were completed. Quantitative data were evaluated using the IBM SPSS Statistics for Windows 24.0 package program.