Analysis of social media posts of political actors
Siyasal aktörlerin sosyal medya paylaşımlarının analizi
- Tez No: 764608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Siyasal iletişim kampanyaları halka erişebilmeleri bakımından siyasal aktörler için her zaman çok önemli olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile radyo, gazete, televizyon gibi kitle iletişim araçlarının yanına eklenen internet ve sosyal medya mecraları, siyasi aktörler için yeni bir iletişim aracı olmuştur. 31 Mart 2019 seçimlerini kazanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu usulsüzlükler gerekçesi ile mazbatası iptal edilince tekrarı yapılan seçimde 23 Haziran 2019 tarihinde rakibi Binali Yıldırım'la arasındaki oy farkını arttırarak seçimi tekrar kazanmıştır. Bu tezde mazbata iptal tarihi 6 Mayıs ile ikinci seçimlerin yapıldığı 23 Haziran arasında Ekrem İmamoğlu'nun İnstagram profilinde paylaşılan postlardan en çok beğeni alan beşi göstergebilimsel analiz ve derinlemesine görüşme yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş ve içerdikleri anlamlar incelenmiştir. Ekrem İmamoğlu'nun CHP adayı olması ve İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin Türkiye siyasetinde önemli bir yere sahip olmasından dolayı, tezde 1923'ten günümüze kadar uzanan Türkiye siyasal tarihi detaylı bir şekilde anlatılmıştır ve bu süreçte CHP'nin politikalarına ve siyasal gelişimine yer verilmiştir. İletişim mecralarının siyasi aktörler tarafından kullanımlarına değinilerek çalışmanın çekirdeğini oluşturan siyasi ideolojiler açıklanmış ve dünyadan örneklerle sosyal medyanın siyasal iletişimdeki yeri siyasi aktörlerin bu mecraları kullanımları üzerinden tartışılmıştır. Bu araştırmada yapılan analizlerin sonucunda Ekrem İmamoğlu'nun İnstagram postlarında bütünleştirici, sevgi dolu ve umut verici bir dil kullandığı görülmüştür. Ayrıca belli konvansiyonel toplumsal normları yeniden üretirken progresif anlamlar içeren mesajlar da iletmesiyle çelişkili anlamları bir arada sunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Political communication campaigns have always been very important for political actors for reaching the public. With the development of technology, the internet and social media channels, which were added to the mass media such as radio, newspapers, and television, have become new communication tools for political actors. Ekrem İmamoğlu, who won the elections on March 31, 2019, won them again by increasing the vote difference witn his opponent, Binali Yıldırım, on June 23, 2019, in the re-elections, when his mandate was canceled due to the supposed irregularities in the previous run. In this thesis, the five most liked posts on Ekrem İmamoğlu's Instagram profile between May 6, 2019, the date of the cancellation of the mandate, and June 23, 2019, when the second elections were held, were analyzed using semiotic analysis and in-depth interview methods. Since Ekrem İmamoğlu is the CHP's candidate and the Istanbul Metropolitan Municipality elections have an important place in Turkish politics, the political history of Turkey from 1923 to the present is outlined in the thesis, and main policies and the historical development of CHP are discussed. Main political ideologies are explained, and the use of media, particularly social media and Instagram, by political actors is discussed with examples from Turkey and abroad. As a result of the analysis made in this research, it was seen that Ekrem İmamoğlu used an integrative, loving, and hopeful language in his Instagram posts. In addition, it is seen that they involve contradictions as they transmit progressive meanings while also reproducing certain conventional social norms.