COVİD-19 pandemi servislerinde görev alan hemşirelerde duygusal emek, algılanan sosyal destek ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotionallabor, perceived social support and burnout in nurses WHO take receive in COVİD-19 pandemia services
  1. Tez No: 764609
  2. Yazar: HATİCE PENEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma Covid-19 pandemi servislerinde görev alan hemşirelerde duygusal emek, algılanan sosyal destek ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla ilişki arayan tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmaya 01.07.2021-31.12.2021 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kayseri Devlet Hastanesi pandemi servislerinde görev alan ve araştırma kriterlerine uyan 300 hemşire alınmıştır. Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Emek Davranışları Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.00 istatistik paket programı ile değerlendirilmiş olup frekans, yüzde, Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi, Tek Yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis H testi, LSD Post Hoc testi, Bonferroni Post Hoc testi, Cronbach Alfa analizi ve Bağımsız Örneklemler için t testi kullanılmıştır. Çalışmada hemşirelerde duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı puan ortalamalarının yüksek olduğu saptanmıştır. Algılanan sosyal destek sistemlerinin varlığının, hemşirelerde tükenmişliği azalttığı; sergilenen duygusal emek davranışlarının artması ile de daha fazla duygusal tükenme yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal destek sistemlerinden alınan desteğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile düşük düzeyde, kişisel başarı hissi ile yüksek düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study looking for a relationship in order to examine the relationship between emotional labor, perceived social support and burnout in nurses working in Covid-19 pandemic services. 300 nurses who worked in the pandemic services of Kayseri City Training and Research Hospital and Kayseri State Hospital between 01.07.2021 and 31.12.2021 and met the research criteria were included in the study. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Emotional Labor Behaviors Scale, Maslach Burnout Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale, which were prepared by the researcher by scanning the literature. The data were evaluated in computer environment with SPSS 22.00 statistical package program and frequency, percentage, Pearson Product Moments correlation analysis, One-way analysis of variance, Kruskal Wallis H test, LSD Post Hoc test, Bonferroni Post Hoc test, Cronbach Alpha analysis and Independent Samples t test were used. In the study, it was determined that the mean scores of emotional exhaustion, depersonalization and personal achievement were high in nurses. The presence of perceived social support systems reduces burnout in nurses; It was concluded that with the increase in emotional labor behaviors exhibited, they experienced more emotional exhaustion. It was determined that the support received from social support systems was associated with emotional exhaustion and depersonalization at a low level and with a high level of personal accomplishment.