Sosyalist bir proje olarak kolhozlaştırmanın kazak toplum hayatınaetkileri (1928-1933)
The effects of kolkhozization as a socialis
- Tez No: 764619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BATTAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
“Sosyalist Bir Proje olarak Kolhozlaştırmanın Kazak Toplum Hayatına Etkileri”adlı bu çalışmada, Kolhozlaştırma süreci (1928-1933) esnasında yapılan uygulamaları anlamak amacıyla öncelikle geleneksel Kazak toplum yapısı incelenmiş ve onun içinde: Göçebe Kazakları ekonomik hayatı, eğitim ve din alanı, aile yapısı araştırılmıştır. Göçebe Kazakların sosyal yapısını inceledikten sonra Bolşevik devriminden Kazakistan'da uygulanan, Sovyetleştirme, Kolektifleştirme ve Kolhozlaştırma esnasında uygulanan mülksüzleştirme, yerleşik hayata geçirme politikaları ve eğitim, aile alanında yapılan toplumsal değiştirme uygulamaları incelenmiştir. Sonuç olarak Kazakistan'daki Kolhozlaştırma politikasının Kazakistan toplum hayatına etkileri genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“The Effects of Kolhozization as a Socialist Project on Kazakh Community Life”, firstly, the traditional Kazakh society structure was examined in order to understand the practices made during the collective farm process (1928-1933), and within it: Nomadic Kazakh economic life, education and religion, family structure were investigated. After examining the social structure of the nomadic Kazakhs, the policies of dispossession, sedentary life, and social change practices in the field of education and family, which were applied during the Sovietization, Collectivization and collective farms from the Bolshevik revolution in Kazakhstan, were examined. As a result, the collective farm policy in Kazakhstan has contributed to the Kazakh social life.